Ceny mlieka a mliečnych výrobkov v Európe rastú

FOTO: Pixabay

Počas uplynulých mesiacov klesala produkcia mlieka: na Slovensku o 4 percentá, naprieč Európou v priemere o 2,3 percentá. Pokles produkcia sa čoskoro prejaví aj na náraste cien mliečnych výrobkov.

Hoci sa cenový rast sa týka všetkých mliečnych výrobkov, zatiaľ sa prejavil najmä u cien masla a smotany, uviedla pre TASR Katarína Načiniaková z agentúry Botticelli.

Nižšia produkcia

Počas posledných týždňov sa ceny mlieka a mliečnych výrobkov v rámci EÚ posúvali prudko nahor. Dôvodom je znížená produkcia surového kravského mlieka a zvýšený dopyt po mliečnom tuku.

Len v máji 2017 vzrástli spotové ceny (krátkodobé obchody) mlieka o 20 percent.

„Rast cien mlieka a mliečnych produktov očakávajú spracovatelia v rozsahu celého sortimentu,” povedal Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/europarlament-pozaduje-velky-europsky-prieskum-kvality-potravin/

Nákupná cena masla v štátoch Európy počas mája tohto roku stúpla o 12 percent a oproti minulému roku je vyššia až o 80 percent. Nárasty cien sa prejavili aj pri sušenom mlieku a syroch.

Dochádzajú zásoby

Zásoby mliečnych výrobkov sú navyše takmer vyčerpané. Sklady masla v EÚ sú v podstate prázdne, ku koncu apríla 2017 boli zásoby na úrovni 1 500 ton, zatiaľ čo v minulom roku v rovnakom čase bolo naskladnených 100.000 ton masla.

Vo všeobecnosti je za nedostatkom aj nárast spotreby. Kým v roku 2016 narástla konzumácia mlieka v Únii o 1,5 milióna ton, Európska komisia  v roku 2017 očakáva nárast o ďalšiu 1 miliardu ton.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/nemecka-enviro-agentura-zvyste-dane-na-maso-mlieko/

Na slovenskom trhu situáciu domácim spracovateľom neuľahčila ani vlaňajšia zmena odpadovej legislatívy, keď prišlo k niekoľkonásobnému zvýšeniu poplatkov za obaly.