Eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis v piatok 11.8 vyzval na zvolanie Rady Európskej únie pre poľnohospodárstvo a rybárstvo. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Navrhol som, aby sa ministri a predstavitelia úradov pre bezpečnosť potravín všetkých členských krajín, ktorých sa problém týka, stretli hneď, ako budú k dispozícií všetky fakty,“ vyhlásil Andriukaitis.
„Našou spoločnou úlohou a prioritou je teraz zvládnuť situáciu, zozbierať informácie a analyzovať ich, aby sme sa poučili z chýb, zlepšili náš systém a predišli kriminálnej aktivite“ dodal.
Milióny vajec v 15 krajinách
Škandál vypukol 1. augusta, keď holandské autority nariadili stiahnutie vajíčok zo supermarketov. Z pultov obchodov už príslušné úrady nariadili stiahnutie miliónov vajec.
https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/toxicke-vajicka-stiahli-z-obchodov-skodu-ponesu-chovatelia/
Kontaminované vajcia sa dostali do distribúcie v 13 štátoch EÚ – vo Švédsku, Francúzsku, Británii, Rakúsku, Írsku, Taliansku, Luxembursku, Poľsku, Rumunsku, Slovinsku, Dánsku, ako aj na Slovensku.
Okrem členských krajín EÚ zistili prítomnosť fipronilu v slepačích vajciach aj vo Švajčiarsku a v Hongkongu.
Britská Agentúra pre potravinové normy (FSA) oznámila, že do Británie sa dostalo 700 000 kontaminovaných vajec. Pripustila, že niektoré výrobky z týchto vajec už mohli byť skonzumované.
Už aj na Slovensku
Kontaminované vajcia na Slovensku objavili inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) vo veľkosklade pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom. V stredu 9.8 o tom informovalo slovenské ministerstvo pôdohospodársva.
Ide o 24 balení uvarených a ošúpaných vajec dodaných do SR z Holandska cez viacero krajín. Rakúsky dodávateľ už začal proces sťahovania.
Kto zlyhal?
V stredu 9.8 Belgicko obvinilo Holandsko, že o škandále vedelo už od novembra 2016 a pokúšalo sa ho utajiť. Práve Belgicko pritom čelí podozreniam, že o kontaminovaných vajíčkach informovalo neskoro.
Čítajte aj: Komisia podozrieva Belgicko, že o nakazených vajciach informovalo neskoro
„Keď krajina ako Holandsko, jeden z najväčších exportérov vajíčok, neposunie ďalej takúto informáciu, ide o skutočný problém,“ vyhlásil belgický minister poľnohospodárstva Denis Ducarme a dodal, že bude od svojho holandského kolegu žiadať vysvetlenie.
Generálny inšpektor holandskej potravinovej inšpekcie Rob van Lint pripustil, že jeho úrad v novembri obdržal anonymný tip, že v niektorých slepačích chovoch dezinfikovali podstielky fipronilom.
„V tom čase nešlo o akútne ohrozenie bezpečnosti potravín. Nič nenasvedčovalo tomu, že by fipronil mohol byť prítomný vo vajíčkach.“ bráni sa van Lint.
Prvé zatknutia
Holandskí prokurátori oznámili, že v spolupráci s belgickými úradmi zatkli dvoch manažérov spoločnosti, ktorá mala použiť fipronil na hydinových farmách. Holandské média informovali, že ide o firmu Chickfriend. Tú si farmári najali, aby ich nosnice zbavila parazita Klieštikovcova kurieho.
Fipronil, ktorý vyvinuli v 80. rokoch minulého storočia vo Francúzsku, je vysoko jedovatý pre kliešte, blchy, ale aj včely. Od roku 2013 sa v Európskej únii nesmie aplikovať v prostredí, v ktorom žijú sliepky a iná hydina vstupujúca do potravinového reťazca ľudí.