Nová geneticky modifikovaná kukurica straší väčšinu EÚ

Hmyzuodolnú kukuricu Pioneer 1507 (TC 1507), ktorú spoločne vyvinuli americké spoločnosti DuPont a Dow Chemical, nezastavil pred schválením ani nesúhlas väčšiny Rady ministrov.

Z 28 ministrov bolo 19 proti, piati ministri boli za a štyria sa zdržali. Mnohé krajiny svoje pozície avizovali už nejaký čas dopredu.

„Slovensko sa zaradilo do skupiny krajín, ktoré boli proti autorizácii geneticky modifikovanej kukurice,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Javorčík. Podľa neho sa k slovu opäť dostane Európska komisia, pretože ministri nezaujali jednoznačné odmietavé stanovisko.

Vďaka systému váh pri hlasovaní sa však nenašla potrebná väčšina 260 hlasov, ktorá by návrh Komisie zastavila.

Komisár EÚ pre zdravie a ochranu spotrebiteľov Tonio Borg vyhlásil, že nezávadnosť geneticky modifikovanej kukurice potvrdil rozsiahly výskum.

Napriek tomu 12 rezortných ministrov napísalo komisárovi Borgovi otvorený list, v ňom žiadajú, aby Komisia návrh stiahla. Pripomínajú záväzok Komisie z roku 1999, že v podobných prípadoch nepôjde proti väčšinovému názoru ministrov. „Takýto výsledok hlasovania by nebol možný pri akomkoľvek inom rozhodovacom prístupe“, uvádza sa v liste nespokojných ministrov.

Podpredseda EK Maroš Šefčovič v tejto súvislosti spresnil, že podľa návrhu Komisie členské štáty rozhodnú, či budú alebo nebudú pestovať tento druh kukurice.

Komisia vraj nemá na výber

Podľa Borga je však k tomto prípade európske právo jasné: „Ak nie je kvalifikovaná väčšina proti návrhu, tak Komisia nielenže môže, ale musí takýto návrh prijať.“ V prospech schválenia sa tak de facto vyjadrili aj krajiny, ktoré sa hlasovania zdržali. Potvrdil to aj hovorca EK Roger Waite: „Zdržanie sa je ekvivalentné hlasovaniu za.“

Nemecký minister poľnohospodárstva Hans-Peter Friedrich sa hlasovania v Rade zdržal tiež, pre bavorské rádio Bayern2 však povedal, že si „neželá aby sa kukurica TC 1507 pestovala v Nemecku“.

Francúzsky minister pre európske záležitosti Thierry Repentin varoval, že voliči by mohli zle zareagovať na spôsob, akým sa EU drží pravidiel, ktoré umožňujú menšine štátov presadiť svoj názor.

Francúzi sa pripojili k listu dvanástich ministrov Komisii a v pondelok taktiež schválili provizórne opatrenie proti pestovaniu geneticky modifikovaných rastlín, kým ich vláda hľadá spôsoby na trvalý zákaz.

Návrh na schválenie pestovania modifikovanej kukurice Pioneer 1507 pochádza ešte z roku 2001.

Komisár Borg pripomenul, že EK musí prijímať vedecky podložené rozhodnutia. „Ako môže Komisia zastaviť proces, keď nemá jedno, ale šesť kladných stanovísk EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín)?,“ pýtal sa Borg tlačovej konferencii 11. februára.

Organizácia Friends of the Earth výroky Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín spochybňuje. Vo svojej kritike geneticky upravenej kukurice uvádza, že úrad neskúmal dopady na „necieľové organizmy“. Existuje obava, že nová plodina, ktorá produkuje vlastné insekticídy, ohrozí populáciu motýľov či molí.

Európski zelení Komisii pohrozili, že ak „bude zaryto sledovať schválenie návrhu“, budú iniciovať návrh na vyslovenie jej nedôvery v Európskom parlamente. Podľa Strany zelených ide o „varovný výstrel“.

O téme geneticky modifikovaných plodín budú v Bruseli 3. marca rokovať aj ministri životného prostredia.

(EurActiv/TASR)