Európske štáty žalujú Čínu za falšovanie zemepisných označení

Ilustračný obrázok. FOTO: Shutterstock

Podľa dokumentu z gréckeho ministerstva hospodárstva sa Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Grécko, Portugalsko, Nemecko, Maďarsko a Rumunsko dohodli, že na Čínu spoločne podajú žalobu pre 25 ochranných známok v rozpore so zemepisnými označeniami EÚ.

Pre spoločný postup sa rozhodli, aby si medzi sebou rozdelili náklady na súdne trovy v Číne.

Súd musí zamietnuť registrácie

V gréckom dokumente sa uvádza, že vo väčšine prípadov ide o víno a ďalšie alkoholické nápoje, grécky syr feta, španielske olivové oleje a taliansky ocot.

Podľa Grécka boli syr feta a víno Samos v čínštine neoprávnene označené ako „feta“ a „Samos“.

„Ak registrácie týchto značiek (v Číne) nebudú na súde zamietnuté, ich držitelia budú mať právo vyrábať tieto výrobky pre domáci trh alebo importovať výrobky v rozpore so zemepisným označením z celého sveta,“ varuje dokument.

Zdroje z gréckeho ministerstva hospodárstva pre EurActiv.com povedali, že rozhodnutie očakávajú po 15. auguste.

Štáty zobrali veci do vlastných rúk

V júni sa Brusel a Peking dohodli, že zverejnia 200 európskych a čínskych zemepisných označení (100 za každú stranu) a zvážia ich ochranu cez bilaterálnu dohodu, ktorá by mala byť uzavretá ešte v roku 2017.

Atény tvrdia, že v jedenástom kole rokovaní s Čínou, ktoré sa konalo 27. júla, Čína súhlasila, že cez špeciálny systém uzná chránené zemepisné označenia EÚ. Jednoznačne však odmietla zrušiť sporné ochranné známky.

V dokumente stojí, že kvôli snahám Komisie uzavrieť rokovanie čo najrýchlejšie, ako aj neústupnosti Číny v tejto veci, „vznikla potreba, aby krajiny, ktorých sa to týka, podali žalobu, keďže nemajú právo obrátiť sa na súdy členských krajín EÚ“.

EurActiv.com požiadal o stanovisko aj Európsku komisiu, tá ho však do vydania článku neposkytla.