Európski poľnohospodári nevrátia Rusom embargo

Zdroj: EC

Ministri EÚ pre poľnohospodárstvo, ktorí sa v piatok zišli v Bruseli skôr diskutovali o tom, ako preklenúť obdobie, na ktoré Moskva uvalila embargo pre niektoré druhy potravinárskych tovarov z EÚ.

Išlo o ruskú reakciu na skoršie vlny sankcií zo strany EÚ v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

„Takéto diskusie sa neviedli. Ani jeden z ministrov sa nevyjadril ohľadom opatrení proti Ruskej federácii,“ povedal po rokovaní pre TASR slovenský minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Šéf slovenského agrorezortu v tejto súvislosti pripomenul, že EÚ vyváža na územie Ruskej federácie potravinárske komodity zhruba za 12 miliárd eur ročne. Nie je to podľa neho najrozhodujúcejší export únie, ale je dôležitý a pre ekonomiku viacerých členských štátov ide o citlivú záležitosť.

„V tomto duchu sa neniesli dnešné diskusie. Skôr sa hľadalo riešenie, ako podržať producentov na to obdobie, kým budú trvať ruské sankcie, aby prežili toto obdobie, a potom stabilizovať situáciu po odstránení politických dôvodov, ktoré vyvolali krízu ako takú," konštatoval Jahnátek.

Ceny ovocia a zeleniny klesajú

Zároveň hovorí, že zásluhou ruských sankcií už prvé náznaky krízy začínajú pociťovať aj slovenskí poľnohospodári. Podľa údajov, ktoré má rezort k dispozícii, výrazne klesli ceny zeleniny a ovocia.

V prípade zeleniny došlo k poklesu výkupných cien o 30 až 40 %. Najviditeľnejšie je to v prípade jabĺk, u ktorých je výkupná cena v súčasnosti na úrovni 0,26 eura za kilogram, ale napríklad ponuky z Poľska znižujú túto cenovú hladinu na 0,18 eura. A mliekari s obavami čakajú, ako sa pretavia do reality rokovania o cenách za mlieko, ktoré pre nich začnú platiť od októbra.

Načrieť do celkového rozpočtu

Ministri sa zhodli v názore, že najviac poškodenej strane, poľnohospodárom, treba pomôcť nielen z rozpočtu, ktorý má k dispozícii agrorezort EÚ, ale z celkového rozpočtu EÚ.

„Finančná pomoc je známa – zhruba 200 miliónov eur pre rôzne sektory, vrátane podpory marketingu pre tretie krajiny. Ale bude ďalšia požiadavka, aby sa táto podpora zvýšila z ostatných kapitol a direktoriátov Európskej komisie,“ zdôraznil Jahnátek. Spresnil, že na škody, ktoré vznikli a vznikajú v dôsledku ruského embarga, nepostačí suma okolo 450 miliónov eur, ktoré má k dispozícii agrosektor v EÚ.

Minister pripomenul, že najväčšie výpadky po ruskom embargu signalizujú pobaltské krajiny, Poľsko, Švédsko a Španielsko. Rada ministrov preto zdôraznila princíp solidarity, aby sa členské štáty správali zodpovedne jeden voči druhému, aby nedošlo k ďalšiemu rozkolísaniu trhu a ďalšej kríze v súvislosti s ruskými sankciami.

Ochrana pred dumpingom?

Slovensko spolu so Švédskom v tejto súvislosti navrhli, že v prípade, ak by došlo k rozkolísaniu domáceho trhu pri prudkom tlaku dovozu komodít za dumpingové ceny, postihnuté členské štáty by mali mať možnosť o tom informovať exekutívu EÚ. „A mali by sme mať možnosť zaviesť zákaz dovozu komodít, ktoré by narušili domáci trh,“ dodal Jahnátek.

Podľa jeho slov eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciološ, ako aj talianske predsedníctvo v EÚ pozbierali všetky námety od ministrov. Komisia sa bude zaoberať všetkými podnetmi a pokúsi sa sformulovať závery k tejto situácii. Možno už o dva týždne počas neformálneho stretnutia ministrov poľnohospodárstva v Miláne.

EurActiv.sk/TASR