Európsky parlament si posvieti na udeľovanie licencií pre pesticídy

Ilustračné foto. [TASR/František Iván]

Európsky parlament zriadil výbor, ktorý má preskúmať udeľovanie licencií pre pesticídy. Ide o reakciu na predĺženie licencie pre herbicíd glyfosát, s ktorým sa spájajú zdravotné riziká.

Výbor zasadne v marci a bude fungovať deväť mesiacov. Jeho cieľom je preskúmať fakty a vypracovať konečnú správu a odporúčania v súvislosti s používaním glyfosátu, ktorú predloží na hlasovanie v pléne Európskeho parlamentu.

Európska únia povolila glyfosát na ďalších 5 rokov

Členské krajiny rozhodli o licencii pre glyfosát. Najpoužívanejším herbicídom s obsahom tejto látky tak umožnili zostať na európskom trhu ďalších 5 rokov.

Pochybnosti o transparentnosti a bezpečnosti

Europoslancov viedli k tomuto kroku obavy, či schvaľovací proces pre glyfosát nebol ovplyvnený jeho výrobcom, nadnárodnou spoločnosťou Monsanto.

„Chceme vedieť, čo stálo za obnovením licencie. Osobitný výbor pre pesticídy bude analyzovať, či pozitívne správy o glyfosáte vypracované Európskou agentúrou pre bezpečnosť potravín a Európskou chemickou agentúrou boli ovplyvnené jej výrobcom,“ zdôraznila podpredsedníčka politickej skupiny socialistov a demokratov (S&D) pre udržateľnosť Kathleen Van Bremptová v správe pre médiá.

Van Bremntová tiež v tejto súvislosti upozornila, že niektorí europoslanci majú obavy z potenciálneho škodlivého vplyvu glyfosátu na ľudské zdravie. Podľa niektorých vedeckých štúdii ako aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie totiž môže spôsobovať rakovinu. Aj napriek týmto obavám, Európska komisia koncom minulého roka predĺžila licenciu pre glyfosát na ďalších päť rokov.

Expert z Komisie: Ak budeme kupovať výrobky nižšej kvality, nemôžeme očakávať, že z predajní zmiznú

Keď majú ľudia niečo radi, nezaujíma ich, čo im radí jesť nejaký úradník, hovorí jeden z najvyššie postavených Čechov v Európskej komisii, LADISLAV MIKO.

Vo výbore zasadne aj slovenský europoslanec

Výbor má mať 30 členov. Medzi nimi je aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH), ktorý už pri hlasovaní o licencii pre glyfosát minulý rok podporil úplný zákaz herbicídov na báze glyfosátu.

„So zdravím sa nezahráva, ide o bezpečnosť Európanov. Musíme jasne a transparentne prešetriť riziko glyfosátu a postup pri udeľovaní licencie. Kým sa spoľahlivo nevyvráti potenciálna hrozba, nemôže byť povolené jeho ďalšie používanie. Sme pripravení dôkladne to prešetriť,“ uviedol Mikolášik.

Europoslanci chcú zákaz glyfosátu od 2022

Po občianskej petícii proti glyfosátu Európsky parlament odhlasoval úplný zákaz tohto herbicídu od roku 2022.

Nový dočasný výbor má zhodnotiť nielen proces, ktorým bola schválená licencia pre glyfosát, ale prehodnotiť aj schvaľovací postup pre pesticídy ako také. Skúmať bude metodiku a jej vedeckú kvalitu, nezávislosť postupu od výrobného odvetvia a transparentnosť rozhodovacieho procesu a jeho výsledkov. Posúdiť by mal aj úlohu agentúr v rámci tohto procesu.