Fico: Samit v Bratislave má vytvoriť tlak v otázke dvojakej kvality

Premiér a ministerka na tlačovej konferencii. FOTO: TASR/Dano Veselský

Slovensko od piatkového (13.10.) samitu s názvom ‘Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých’ v Bratislave očakáva, že sa podarí vytvoriť tlak na príslušné európske inštitúcie. Európska komisia má tiež vysvetliť riešenia, ktoré ponúka v oblasti dvojakej kvality produktov. Na pôde Úradu vlády to v nedeľu vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD). Pred médiami vystúpil spolu s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou (nominantka SNS).

„Chceme, aby komisárka Jourová povedala, aká by mala byť metodológia, aby testy a výsledky testov boli nespochybniteľné. Mohla by tiež vysvetliť, ako implementovať existujúcu legislatívu, aby sme sa dvojakej kvalite vyhli,“ opísala očakávania Slovenska ministerka.

Príležitosť ukázať, že téma zaujíma aj politikov

„Naším cieľom v Bratislave je pozvať zainteresovaných ľudí z európskej úrovne. Očakávame príslušných komisárov, očakávame predstaviteľov príslušných výborov EP, ale očakávame aj predstaviteľov nadnárodných výrobcov a asociácií spotrebiteľov, vrátane hostí zo Slovenska,“ priblížil Fico nadchádzajúci summit.

„Pôjde o príležitosť, ako povedať ľuďom, že je to téma, ktorá zaujíma nielen ľudí, ale zaujíma hlavne politikov, ktorí ju chcú vyriešiť,“ povedala o piatkovom bratislavskom samite Matečná. Už to, že spotrebiteľský summit sa uskutoční na Slovensku, že naň prídu premiéri krajín V4, že tu budú eurokomisári z dvoch komisií, členovia Európskeho parlamentu, ministri pôdohospodárstva členských krajín, je podľa ministerky ukážka toho, že ide o veľkú tému.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/komisia-vytiahla-zbrane-v-boji-proti-dvojakej-kvalite-potravin/

Ak riešenie Komisie nepostačí, v hre sú ďalšie kroky

„Pokiaľ nebudeme vidieť nejakú väčšiu mieru dynamiky pri riešení tohto problému, budeme uvažovať o jednostranných krokoch na Slovensku,“ oznámil premiér. Ak dynamika zmien v správaní nadnárodných spoločností nebude dostatočná, Slovensko je podľa neho pripravené tlačiť aj tak, že pristúpi k jednostranným krokom.

Takým by mohlo byť suverénnejšie dodávanie slovenských výrobkov do verejného stravovania. Východoeurópske krajiny sú tiež pripravené iniciovať občiansku iniciatívu na európskej úrovni, pričom podľa Fica „bude hračka“ zozbierať potrebných milión podpisov. „Chceme, aby nadnárodné firmy garantovali kvalitatívne štandardy v celej Európskej únii a naozaj si neželáme, aby sa na trhoch vybraných členských štátov objavovali výrobky nižšej kvality s tým istým označením a s tou istou cenou,“ vyhlásil.

Úspech Slovenska

Premiér zdôraznil, že je obrovským úspechom Slovenska, že sa podarilo dostať tému dvojakej kvality produktov na medzinárodný stôl. Možno podľa neho konštatovať, že niektoré nadnárodné spoločnosti už menia spôsob správania sa – buď menia obaly, alebo sa vracajú k rovnakej receptúre výrobkov.

Na problém s dvojakou kvalitou potravín upozornil predseda vlády SR začiatkom roka. Inicioval stretnutie premiérov krajín V4, ktoré sa k tejto téme uskutočnilo v marci. Premiéri V4 poverili Fica, aby rokoval v Bruseli o téme dvojakej kvality potravín s predstaviteľmi Európskej komisie. Cesta sa uskutočnila 27. júla.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/vela-kriku-pre-rybie-prsty/