Greenpeace: Slovensko nechce zakázať postreky, ktoré škodia včelám

včely

Niektoré postreky škodia včelám. FOTO-TASR

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR ignoruje hlas viac ako 50-tisíc ľudí, vrátane včelárov.

Uviedla to Ivana Kohutková, koordinátorka toxických kampaní Greenpeace CEE, Slovakia v reakcii na stredajšie (17.5.) vyjadrenia šéfky MPRV Gabriely Matečnej (nominantka SNS) o neonikotinoidoch.

Matečná: Iné postreky by boli horšie

Aplikáciu neonikotinoidov na listy Slovensko podľa Matečnej zakáže, pretože má negatívny dosah na včelstvá.“Máme za to, že foliárnu (na listy, pozn. TASR) aplikáciu Slovensko na svojom území zakáže,“ konštatovala Matečná po rokovaní vlády 17. mája.

Ďalšou otázkou je však podľa nej používanie neonikotinoidov na účely morenia proti škodcom.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/slovenski-vcelari-dostanu-od-unie-statu-kazdorocne-milion-eur/

„My moríme neonikotinoidmi zemiaky a cukrovú repu. Ak by sme aj toto zakázali, čo sa týka plodín pre asi 20-tisíc hektárov, tak sa budú používať iné, dovolené ochranné prostriedky na postreky. Ich objem by však bol asi 10-násobne väčší, ako je to u neonikotinoidov. To by malo určite vplyv na pôdu a na kvalitu podzemných vôd,“ upozornila Matečná.

Greenpeace: Ministerstvo ignoruje petíciu

Kohutková podčiarkla, že podľa Greenpeace Slovensko ide o jasný dôkaz, že rezort neberie na vedomie vôľu viac než 50-tisíc ľudí, vrátane včelárov. Tí svojím podpisom pod petíciu potvrdili, že sú jednoznačne proti akémukoľvek používaniu týchto látok.

Európska komisia (EK) navrhuje zakázať tri, pre včely najškodlivejšie druhy neonikotinoidov. V marci podala návrh, ktorý by sa mal vzťahovať na všetky druhy využitia, okrem používania v trvalých skleníkoch.

Zástupcovia členských krajín o uvedenom návrhu v týchto dňoch rokujú v Bruseli. Z vyjadrenia ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej je podľa Greenpeace jasné, že Slovensko takýto zákaz nepodporí.

Zákaz postreku listov nestačí

„To, že Slovensko zakáže foliárnu aplikáciu, čiže postreky listov rastlín, je dobrý krok vpred, ale nestačí to,“ uviedla koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Juríková z Greenepace Slovensko.

„Vedecké dôkazy a inštitúcie, medzi inými aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, jasne hovoria o tom, že morenie osiva predstavuje vysoké riziko pre včely a môže, okrem iného, spôsobiť aj masovú otravu včiel,“ vysvetlila Juríková.

Argument, že zákaz morenia by viedol k používaniu väčšieho množstva iných látok, poukazuje podľa Juríkovej na zle nastavené myslenie ministerstva.

Zhromaždenie včelárov proti neonikotinoidom

„Jedna nebezpečná chemická látka sa predsa nesmie nahrádzať druhou. Je načase, aby aj Slovensko začalo intenzívne podporovať farmárov v prechode na ekologické poľnohospodárstvo. To ponúka množstvo alternatív k pesticídom, a fungujú na malých, ale aj na veľkých farmách. Myslí si to aj viac než 50-tisíc ľudí, ktorí sa podpísali pod našu petíciu. Ministerstvo musí podnikať kroky smerom k poľnohospodárstvu, ktoré nezabíja včely, neznečisťuje vodu, neničí pôdu a produkuje zdravé potraviny,“ uzavrela Juríková.

Neonikotinoidy sú podľa Greenpeace napredávanejšími prípravkami proti živočíšnym škodcom. V roku 2013 Európska únia obmedzila používanie troch z týchto látok. Dôvodom bola hrozba, akú predstavujú pre včely. Obmedzenie tohto roku vyprší. Aktivisti začiatkom mája odovzdali na MPRV petíciu proti týmto látkam. Podpísalo ju viac ako 50-tisíc ľudí.

Greenpeace Slovensko zároveň podporí zhromaždenie proti neonikotinoidom, ktoré zorganizoval Slovenský zväz včelárov. Uskutoční sa už túto sobotu, 20. mája 2017 o 15.00 hod. na Námestí SNP v Bratislave.