Kandidát ČSSD Keller varuje pred zánikom farmárskych trhov kvôli dohode s USA

Zdroj: ČSSD

ČSSD cez víkend začala svoju predvolebnú kampaň pre voľby do Európskeho parlamentu. Záujem verejnosti vyvolal najmä výrok lídra kandidátky Jana Kellera, známeho českého sociológa, smerom k prerokovávanej zmluve o voľnom obchode medzi EÚ a USA (TTIP, Transatlantickej obchodné a investičné partnerstvo).

Podľa Kellera chcú Američania v rámci vyjednávania zamedziť napríklad konaniu farmárskych trhov. „Farmárske trhy sú konkurenciou veľkým nadnárodným potravinovým reťazcom, zvýhodňujú lokalitu. A oni chcú pod heslom rovnej súťaže a rovnakých podmienok obmedziť farmárske trhy, aby mohli supermarkety a obchodné reťazce pretláčať svoj tovar o to jednoduchšie a bez konkurencie farmárskych trhov“, povedal Keller.

„Transatlantická dohoda s najväčšou pravdepodobnosťou k zákazu farmárskych trhov nepovedie“, povedal pre EurActiv.cz analytik Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) Kryštof Kruliš, ktorý tiež pôsobí na Metropolitnej univerzite Praha.

Nebezpečenstvo pre trhy nehrozí ani podľa predsedu Asociácie súkromných poľnohospodárov Českej republiky Jozefa Stehlíka. „Mne to príde absolútne úsmevné a nezdieľam toto nebezpečenstvo, v žiadnom prípade. Samozrejme môžeme byť optimisti z nedostatku informácií hlbšieho charakteru, ale neviem si predstaviť, akou formou by sa trhy dali zastaviť“, povedal Stehlík pre Parlamentní listy.

Menej dotácií?

Podľa Kruliša môže za určitých okolností dohoda ovplyvniť napríklad politiku dotácií poskytovanú na farmárske trhy z verejných rozpočtov. Verejné rozpočty podporujú poľnohospodárstvo v EÚ tradične viacej ako inde vo svete. V záujme USA môže byť snaha ovplyvniť systém dotácií EÚ tak, aby sa dosiahli porovnateľné zmluvné podmienky.

„Dotácie na podporu vzniku a usporiadanie farmárskych trhov však rozhodne nie sú tým hlavným, čo tvorí systém dotácií do poľnohospodárstva v rámci EÚ a ich odstránenie sa preto nedá považovať za prioritu, ktorú by sa americká strana snažila v rokovaniach o dohode dosiahnuť“, dodáva Kruliš.

Prvá zmluva s rovnocenným partnerom

Rokovania o TTIP sa vedú medzi Bruselom a Washingtonom od minulého roku. Spomalil najmä kvôli škandálu so sledovaním Európanov zo strany americkej NSA.

Menšie tempo sa nasadilo aj v oblasti arbitrážneho riešenia sporov, kde Európska komisia po kritike tému stiahla z rokovaní a dala do verejnej konzultácie.

Novým impulzom pre dohodu sa stala kríza na Ukrajine.

Zmluva by mala viesť k zrušeniu ciel, ale predovšetkým k zjednoteniu štandardov, aké sa uplatňujú na výrobcov, na oboch stranách Atlantiku.

Najväčšia zvláštnosť podľa Kruliša spočíva v tom, že je to po prvýkrát, kedy oproti EÚ a jej obchodnej sile stojí viac-menej porovnateľný partner a ústupky teda budú na oboch stranách rozložené skôr rovnomerne.

„Prístup k regulácii sa medzi nimi pritom v mnohých ohľadoch líši, dodáva.