Komisia podozrieva Belgicko, že o nakazených vajciach informovalo neskoro

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Európska komisia (EK) rozbehla vlastné vyšetrovanie takzvaného fipronilového škandálu v snahe zistiť, či zodpovedné belgické úrady nezanedbali svoju povinnosť urgentne informovať svojich partnerov v Európskej únii (EÚ) o nákaze slepačích vajec zakázaným pesticídom.

Belgicko na nákazu vajec svojich partnerov v EÚ upozornilo 20. júla.

Belgický minister poľnohospodárstva Denis Ducarme však v stredu 9. augusta uviedol, že holandské úrady už vlani v novembri vedeli, že v Holandsku sú slepačie vajcia kontaminované insekticídom a neoznámili to ostatným európskym partnerom.

Belgicku hrozí právne konanie 

Hovorkyňa eurokomisie Mina Andreevová počas utorkovej (8.8.) tlačovej konferencie v Bruseli upozornila, že exekutíva EÚ chce presne určiť, kedy si belgické orgány začali byť vedomé problému kontaminácie vajec látkou Fipronil.

Ak sa podľa jej slov ukáže, že Belgicko si nesplnilo svoje povinnosti čo najskôr oznámiť zodpovedným európskym orgánom tento zdravotný problém, eurokomisia by mohla začať právne konanie pre nesplnenie povinnosti.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/toxicke-vajicka-stiahli-z-obchodov-skodu-ponesu-chovatelia/

Eurokomisár pre bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis v tejto súvislosti už kontaktoval ministrov poľnohospodárstva Holandska, Nemecka a Belgicka.

Kontakty prebiehajú aj na bilaterálnej úrovni, keď sa Belgicko a Nemecko dohodli na vymenovaní styčných dôstojníkov pre riešenie tejto kauzy. V Belgicku to bude mať na starosti zástupca Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravín (AFSCA).

Neinformovali vraj Holanďania

Belgický minister poľnohospodárstva Ducarme, ktorý v stredu 9. augusta v Bruseli vystúpil pred parlamentným výborom pre ekonomiku a poľnohospodárstvo, povedal, že z tohto škandálu nemožno viniť iba Belgicko.

AFSCA má totiž oficiálne dokumenty, ktoré naznačujú prítomnosť Fipronilu v holandských vajciach už koncom novembra 2016.

“Nedošlo k žiadnemu oficiálnemu upovedomeniu zo strany Holandska,” skonštatoval Ducarme pred belgickými zákonodarcami. Ducarme dodal, že už skontaktoval svojho holandského rezortného kolegu a požiadal o vysvetlenie.

Minister v utorok (8.8.) hovoril aj s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Vytenisom Andriukaitisom, ktorý už podľa jeho slov mal informácie týkajúce sa Holandska.

Belgičania odmietajú pochybenie

Tlačová agentúra Reuters pripomenula, že nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt chce dostať fipronilový škandál na úroveň celoeurópskych debát. Podľa jeho slov je neprijateľné, ak sa prvé informácie o výskyte fipronilu v slepačích vajciach objavili v júni a odovzdali sa ďalej až na konci júla.

Vedúci agrorezortov z krajín Únie budú najbližšie rokovať na neformálnom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v dňoch 3. až 5. septembra v Tallinne.

AFSCA zdôrazňuje, že prvé informácie o možnej kontaminácii vajec dostala 2. júna na základe náhodnej kontroly.

Podľa AFSCA nikto nevedel, že fipronil sa vo vajciach vyskytoval od 15. mája, keď boli prvé vzorky odoslané na laboratórne analýzy. Úrad tak reagoval na obvinenia belgického europoslanca Barta Staesa, že prvý výskyt kontaminovaných vajec bol zistený v súkromnej firme už v polovici mája a Belgicko si nesplnilo svoju povinnosť voči susedom a partnerom, keď včas neaktivovalo systém včasnej výstrahy.

Nové, znepokojujúce analýzy

Belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín (AFSCA) v utorok 8. augusta popoludní spresnila, že podľa nových testov zistili v slepačích vajciach 0,92 miligramu pesticídu na kilogram (mg/kg), čo prekračuje limit zdravotnej bezpečnosti povolený normami EÚ – 0,72 mg/kg.

AFSCA pritom ešte v pondelok 7. augusta upokojovala verejnosť, že niet dôvodov na obavy, pretože výskyt fipronilu je iba 0,096 mg/kg.

Vo svetle nových zistení belgický minister poľnohospodárstva Ducarme a ministerka pre verejné zdravie Maggie De Blocková prikázali AFSCA sprísniť opatrenia, ktoré znamenajú zákaz predaja vajec z dočasne uzavretých hydinových fariem, protianalýzy doteraz uskutočnených testov, zverejnenie všetkých výrobných sérií kontaminovaných vajec a vystopovanie fariem, odkiaľ nakazené vajcia pochádzajú.

Holandsko testuje aj mäso

Holandský Úrad pre bezpečnosť potravín (NVWA) medzitým prikázal vykonať testy aj na kuracom mäse zo zlikvidovaných nosníc na farmách, kde sa našli kontaminované vajcia.

„Vykonávame testy na kuracom mäse v chovoch, kde boli nakazené vajíčka, a to v snahe určiť, či je aj mäso kontaminované,“ uviedla pre médiá hovorkyňa NVWA Tjitte Mastenbroeková. Podľa jej slov sa testy robia na hydinových farmách, ktoré sa zaoberajú produkciou vajec aj produkciou mäsa.

Podľa NVWA ide o niekoľko desiatok hydinových fariem na území krajiny. Ak budú testy na mäso negatívne, bez potvrdenia stôp po fipronile, chovatelia dostanú povolenie predávať kuracie mäso, čo teraz, v priebehu testovania, majú z preventívnych dôvodov pozastavené.

V Belgicku bolo po vypuknutí fipronilového škandálu identifikovaných 57 chovateľov, čo zodpovedá 86 hydinovým farmám, ktoré použili zakúpený pesticíd s fipronilom. Aj keď AFCA ešte predvčerom tvrdila, že vajíčka z týchto chovov nie sú hrozbou pre ľudské zdravie, úrady sa rozhodli z preventívnych dôvodov dočasne uzavrieť 51 chovných staníc a pokračovať v testoch na slepačích vajciach z týchto fariem.

Z predaja sťahujú milióny vajec

Belgický minister poľnohospodárstva Ducarme vyzval AFSCA, aby predstavila všetky opatrenia, ktoré úrad vykonal od prvých informácií o výskyte Fipronilu vo vajíčkach. Hovorca AFSCA Jean-Sébastien Walhin vo včerajšom rozhovore pre televíziu RTBF vyhlásil, že všetky vajcia s výskytom pesticídu boli zničené a v súčasnosti sa nenachádzajú vo voľnom predaji.

Fipronilový škandál sa naďalej rozširuje po Európe a obchodné reťazce sťahujú z predaja milióny vajec pôvodom z Belgicka, Holandska a Nemecka.

Vajíčka z týchto krajín boli vo veľkom exportované do Švajčiarska, Švédska, Británie a Francúzska. Prítomnosť vajec kontaminovaných fipronilom v utorok 8. augusta oznámili aj luxemburské úrady, ktoré následne rozhodli o stiahnutí všetkých vajec dovezených z Holandska z predaja.

Fipronil sa nesmie aplikovať v prostredí, v ktorom žijú sliepky a iná hydina vstupujúca do potravinového reťazca ľudí. Prípravok sa používa na ničenie škodcov rastlín, ale aj na hubenie bĺch a vší u mačiek a psov. V slepačích chovoch ním dezinfikovali podstielky.