Komisia pripravuje minimálnu reformu dovozu GMO

Zdroj: TASR/AP

Len prednedávnom zverila únia do rúk členských štátov právomoc rozhodovať o zákaze pestovania GMO na ich území. Komisia chce teraz zvoliť podobný prístup aj pri ich dovoze. Téma GMO rozdeľuje členské štáty už niekoľko rokov, pričom európskej exekutíve spôsobila za ten čas nemalé problémy.

Riešenie problému s geneticky modifikovanými plodinami sľúbil aj predseda Komisie Jean-Claude Juncker ešte v júli minulého roku. „Postarám sa, aby sa preskúmali procesné pravidlá týkajúce sa rôznych povolení pre GMO. Bol by som nerád, ak by Komisia prijala rozhodnutie, proti ktorému by bola väčšina členských štátov,“ povedal vlani pred poslancami Európskeho parlamentu.

V súčasnosti platné povoľovacie konania pre GMO, ktoré vyžadujú v Rade kvalifikovanú väčšinu, sú pod paľbou kritiky. Toto obmedzenie už spôsobilo konflikt medzi Radou a Komisiou. Aby nedošlo k patovej situácii, Komisia musela navrhnúť tzv. „a la carte“ systém, ktorý umožní členským štátom rozhodnúť o zákaze pestovania geneticky modifikovaných plodín na svojom území.

Táto výnimka ponecháva členským štátom posledné slovo pri pestovaní GMO bez toho, aby boli narušené rozhodovacie postupy EÚ.

Justin Maillot z organizácie Greenpeace nevidí systém výnimiek ako vhodný. „Očakávali sme skutočnú procesnú reformu,“ povedal.

Kriticky hodnotí zavedenie ďalšej výnimky aj José Bové z frakcie Zelených v Európskom parlamente. „Komisia trvá na svojom omyle opustenia regulácie GMO na európskej úrovni, aby vrátila proces do rúk členských štátov,“ povedal poslanec. „Výsledkom je, že opúšťa zásadu bezpečnosti na európskej úrovni,“ dodal.

Justine Maillot varuje, že „povolenie dovozu GMO kdekoľvek v priestore jednotného trhu je to isté akoby bol dovoz povolený vo všetkých členských štátoch.“ V súčasnosti sa Brusel zaoberá sedemnástimi žiadosťami o povolenie dovozu GMO, ktoré by mali byť určené pre ľudí alebo na kŕmenie zvierat.