Kontaminované vajcia sa dostali do takmer celej Únie

kontaminované vajcia

Utorková rada ministrov poľnohospodárstva. FOTO: ee2017.ee/Annika Haas

Škandál s kontaminovanými slepačími vajcami zasiahol 26 z 28 členských štátov Európskej únie a aj ďalších 19 krajín mimo EÚ, vyhlásil eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis na dnešnom neformálnom zasadnutí Rady Európskej únie pre poľnohospodárstvo a rybárstvo v estónskom Talline.

Andriukaitis pred ministrami z členských krajín Únie zdôraznil, že nezákonné používanie látky fipronil pri chove nosníc nabralo celoeurópsky rozmer.

Pripomenul, že po vypuknutí kauzy boli zavreté stovky hydinových fariem zabezpečujúcich výrobu vajec a hydinového mäsa.

Matečná kritizuje Holandsko

“Ide o kriminálny čin. Je však absolútne neakceptovateľné, že členský štát EÚ informuje ostatné krajiny o svojich nálezoch v oblasti bezpečnosti potravín s niekoľkomesačným oneskorením, ako to v tomto prípade urobilo Holandsko,” povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS).

“Takéto informačné vákuum si nemôžeme dovoliť, pretože sú tak ohrozovaní všetci obyvatelia EÚ. Bezpečnosť spotrebiteľov musí byť absolútna priorita. Úzka spolupráca a rýchla výmena informácií cez systém rýchleho varovania je základom dôvery občanov v spoločný trh potravín EÚ,” vysvetlila ministerka.

Ministerka ďalej dodala, že v celej EÚ je nevyhnutné zaviesť systém uplatňovania farmaceutického dozoru nad aplikáciou veterinárnych liekov u potravinových zvierat tak, ako sa to už roky na Slovensku robí. Potrebné je tiež podľa nej zintenzívniť a zharmonizovať kontroly prostredníctvom monitorovacieho programu kontroly rezíduí v krmivách a potravinách.

Ohrozená dôvera spotrebiteľov

Eurokomisár už 11. augusta, krátko po tom, ako prepukol škandál s objavením a sťahovaním z predaja slepačích vajec infikovaných širokospektrálnym insekticídom fipronil, avizoval možnosť zvolania mimoriadnej Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo.

Dnes v Talline spresnil, že špeciálne stretnutie ministrov poľnohospodárstva sa uskutoční 26. septembra v Bruseli, kde sa zhodnotí ďalší vývoj a holandský šéf agrorezortu poskytne bližšie informácie o celej kauze.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/eurokomisar-chce-kvoli-vajickovemu-skandalu-zvolat-radu-eu/

“Zatiaľ čo riziko pre ľudské zdravie je nízke, dôsledky tejto trestnej činnosti výrazne ovplyvnili dôveru spotrebiteľov,” konštatoval Andriukaitis.

Podľa jeho slov je nevyhnutné zmapovať celkovú situáciu toho, čo sa v rámci tohto škandálu udialo. Dodal, že ministri EÚ by spoločne mali poskytovať jasné odpovede občanom a zabezpečiť, že tí, ktorí prevádzkujú takéto nelegitímne podnikanie, predstúpia pred súd.

Komisia aj štáty monitorujú

Látku fipronil vyvinuli v 80. rokoch minulého storočia vo Francúzsku. Je vysoko jedovatá pre kliešte, blchy, ale aj včely.

EÚ od roku 2013 obmedzila jej využívanie na pôdohospodárstvo.

Eurokomisár upozornil, že Európska komisia už od prijatia prvých správ o výskyte fipronilu v slepačích vajciach vyzvala na prijatie konkrétnych opatrení na vnútroštátnej úrovni s cieľom zabezpečiť vysokú úroveň ochrany verejného zdravia.

Eurokomisia zároveň v rámci celej EÚ spustila proces monitorovania používania nezákonných látok vo vaječných produktoch a pri výrobe vajec a rozbehla sériu rokovaní s obchodnými partnermi EÚ zameraných na bezpečnosť a vystopovateľnosť európskych potravinových výrobkov.

Štyri štáty zvlášť vyšetria

“Dnes som si vypočul podrobné vysvetlenie od jednotlivých ministrov. Potvrdili, že všetky podozrivé hydinové farmy boli zablokované a kontaminované vajíčka a vaječné výrobky boli zničené,” uviedol Andriukaitis v správe pre médiá.

Zároveň však zdôraznil potrebu ďalších krokov a dodal, že v štyroch najviac postihnutých členských štátoch koncom septembra alebo začiatkom októbra prebehnú dodatočné vyšetrovacie misie.

Podľa jeho slov členské štáty EÚ musia aj v tejto kauze zostať otvorené pre vzájomnú spoluprácu a komunikáciu, čo je nevyhnutné na udržanie vysokej úrovne ochrany verejného zdravia v celej Európe.

Fipronilový škandál postihol výrazne Holandsko, to však tvrdí, že nákaza pochádza z Rumunska.

Zatvorili 281 holandských firiem

Dovedna 144 holandských hydinárskych fariem bolo koncom augusta zatvorených pre škandál s vajíčkami kontaminovanými pesticídom fipronil.

Uviedol vo štvrtok 31. augusta holandský spravodajský server DutchNews.nl.

V spojitosti s kauzou kontaminovaných slepačích vajec však bolo v krajine zatvorených celkovo až 281 firiem zameraných na výrobu vajec a hydinového mäsa.

Po sérií kontrol sa totiž zistilo, že ich výrobky určené ľuďom obsahujú príliš veľa zakázaného pesticídu.

Tretie krajiny zakázali dovoz

Hovorca Európskej komisie vo štvrtok o tejto kauze hovoril pred členmi Výboru Európskeho parlamentu pre poľnohospodárskeho a vtedy upozornil, že vajcia kontaminované fipronilom sa doteraz objavili v 22 krajinách Európskej únie aj mimo nej.

Ukrajina a Omán v súvislosti s týmto škandálom uložili zákaz dovozu vajec z Holandska, Nemecka, Francúzska a Belgicka.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/toxicke-vajicka-stiahli-z-obchodov-skodu-ponesu-chovatelia/

Podľa DutchNews.nl odhaľujú najnovšie zistenia, že používanie fipronilu ako látky na odstraňovanie vší, kliešťov a bĺch na hydinových farmách je oveľa rozšírenejšie než sa pôvodne zdalo.

Kontroly v Taliansku napríklad zistili, že zásielka vajec z Rumunska obsahuje 1,2 miligramu fipronilu na kilogram, čo je doteraz najvyššia koncentrácia zakázanej látky aká bola kedy zistená. Právny limit je 0,72 miligramov fipronilu na kilogram.

Rumunská fipronilová stopa

Kontamináciu v Holandsku má na svedomí spoločnosť Chickfriend, ktorej majitelia čelia trestnému stíhaniu. Holandská televízna stanica NOS v tejto súvislosti upozornila, že belgický dodávateľ spoločnosti Chickfriend nakúpil látku na deratizáciu hydinových fariem z Rumunska.

“Zdá sa, že Rumunsko je zdrojom kontaminácie,” povedala pre NOS Hennie de Haanová, zástupkyňa holandského odborového združenia chovateľov hydiny.

Podľa jej slov je však šokujúce objaviť aj po piatich týždňoch od vypuknutia fipronilového škandálu, že sa táto látka používa v iných krajinách EÚ.

Od vypuknutia škandálu v Holandsku a Belgicku koncom júla tohto roku systém rýchleho varovania EÚ zaznamenal správy aj o vajíčkach kontaminovaných fipronilom pôvodom z Talianska, Maďarska, Poľska, Nemecka a Rumunska.