Mierna deflácia na Slovensku pretrváva

Potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o pol percenta. Pri alkoholických nápojoch a cigaretách ceny vzrástli až o 2,5 %, vyplýva z údajov Štatistického úradu SR.

„Pokles cien v prvom štvrťroku možno pripísať predovšetkým regulovaným cenám, citeľne však klesali aj ceny dopravy. Pokles týchto položiek spotrebiteľského koša pramení predovšetkým z vývoja v zahraničí,“ uvádza sa v komentári analytického tímu VÚB banky.

„Dynamika rastu cien potravín výrazne spomaľuje od predošlého leta, čo je spôsobené predovšetkým priaznivou úrodou, ale aj konkurenčným bojom predajcov v prostredí slabého dopytu,“ dodáva analytik VÚB banky Andrej Arady. Slovensko sa zaradilo medzi prvé európske krajiny s poklesom cien, no pravdepodobnosť skutočnej deflácie nie je príliš vysoká.

Odkladanie súkromnej spotreby z titulu očakávaného poklesu cien je nepravdepodobné, cenový vývoj súkromnú spotrebu nateraz naopak podporuje. Dopytom ťahaná tzv. čistá inflácia však zatiaľ klesla na svoje historické minimum. Postupne by sa však mala opäť začať zvyšovať. Pod oživenie rastu cien by sa v horizonte niekoľkých mesiacov mala podpísať predovšetkým oživujúca súkromná spotreba. Ceny potravín určí do veľkej miery až nová úroda, vysvetľuje v komentári analytický tím VÚB banky.

„Podiel cigariet a alkoholu na spotrebe je relatívne malý, a tak ich rast nevyváži poklesy cien v iných oblastiach. Tieto položky nie sú úplne nutné na výdajoch spotrebiteľov, dajú sa ľahko obmedziť,“ vysvetlil analytik spoločnosti Home Credit Slovakia Michal Kozub. Pozitívnou správou je podľa neho napríklad zlacnenie bývania, ktorého ceny medziročne klesli o 1,1, %.

Podľa Juraja Valachyho z Tatra banky však vývoj cien v marci už dosiahol svoje dno a od apríla bude opäť inflácia nad nulou. S postupným oživovaním ekonomiky očakávame nárast dopytovej inflácie, ktorá bude následne mierne dvíhať celkovú hladinu cien. Predpokladáme, že do konca roka sa medziročný rast cien opäť dostane nad jedno percento a celoročný priemer by sa mal pohybovať okolo 0,7 %.

Inflácia na nízkej úrovni zostáva v celej eurozóne. Podľa Európskej centrálnej banky (ECB) sa tempo rastu spotrebiteľských cien začne postupne zrýchľovať až v roku 2015. Banka minulý týždeň potvrdila, že udrží kľúčový úrok v eurozóne na nízkej úrovni ešte dlhší čas.

ECB počíta s tým, že ekonomika eurozóny bude pokračovať v pomalom oživovaní. Motorom hospodárstva menovej únie má byť predovšetkým nárast domáceho dopytu. Ekonomiku by malo podporiť aj zvýšenie dopytu po exportoch z eurozóny.

(EurActiv/TASR)