Nariadenie o nových potravinách je bližšie, spory pretrvávajú

(zdroj: EverJean/Flickr)

Európsky parlament minulý týždeň schválil legislatívne uznesenie, v ktorom podporil rýchlejší vstup nových potravín na európsky trh. Pozmeňujúce návrhy parlamentu v oblasti klonovaných potravín sú však podľa Európskej komisie nepodložené.

Podľa zdroja z prostredia EK nie je dôvodom na znepokojenie ani bezpečnosť potravín ani životné podmienky zvierat: „Komisia má vážne výhrady k zákonnosti a primeranosti mnohých pozmeňovacích návrhov. Zastávame názor, že pôvodné návrhy sú rozumné, opodstatnené a predstavujú vyvážený prístup.“

Na čom sa dá zhodnúť?

Ako nové potraviny sa v európskej terminológii označuje všetko, čo sa v únii bežne nekonzumovalo pred rokom 1997, kedy do platnosti vstúpilo súčasné nariadenie.

Nové potraviny sú tak klony, ale aj iné inovatívne potraviny, ktorých vznik umožnil technologický pokrok. Novou potravinou sú tiež produkty z tretích krajín, z mikroorganizmov, plesní a rias, hmyzu, rastlín, bunkových alebo tkanivových kultúr.

Medzi rokmi 1997 a 2014 o sa autorizáciu na európskom trhu uchádzalo 170 potravín, povolenie získalo 90.

18 rokov staré nariadenie by malo nahradiť nové. Debata európskych inštitúcií trvá už od januára 2008 a viackrát sa úplne zastavila.

Kontroverznou témou boli ešte nedávno nanopotraviny. Komisia na ne v novembri 2014 na naliehanie parlamentu vyhlásila moratórium. To potrvá, až kým Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) nepríde so systémom, ktorý by efektívne zhodnotil ich riziká.

Stimul pre potravinárov

„Nová právna úprava dáva potravinárskym spoločnostiam motiváciu viac investovať do nových potravín,“ myslí si europoslanec Jim Nicholson (ECR).

Po novom by sa čas,  ktorý trvá schvaľovanie, mal skrátiť z 35 mesiacov na 18 až 24. Potravinárska organizácia FoodDrinkEurope to uvítala s dôvetkom, že konzumenti môžu čoskoro využiť širšiu ponuku potravín.

„Tento návrh je vítanou správou ako pre potravinársky priemyse,l tak pre gurmánov,“ uviedla pre EurActiv.com britská poslankyňa EP Julie Girling (ECR).

Uznesenie parlamentu získalo 359 hlasov, proti bolo 202 zákonodarcov. Medzi odporcami boli Zelení. Podľa nich sa na obavy občanov nedarí odpovedať. Žiadajú, aby mal parlament pri schvaľovaní nových potravín právo veta.