Nedeľa bez obchodov sa bude riešiť na jeseň

zdroj: TASR

Šéf KDH, ktoré sa návrhom prišlo, Ján Figeľ tvrdí, že to voľná nedeľa je aj agendou Európskej ľudovej strany a na Slovensku má byť prínosom pre kultúru práce a kultúru zamestnávania.

„Nedeľná práca okrem nevyhnutnej je skôr výrazom chudoby alebo zaostávaním, najbohatšie krajiny ju majú zakázanú“, povedal v Téme dňa na TA 3 Ján Figeľ. Zo strany obchodníkov si to bude podľa neho vydať „adaptáciu“, no tržby sa im nezmenia, lebo „ ľudia minú toľko, ako uznajú za vhodné a koľko majú“.

KDH sa ako predkladateľ odvoláva sa na európske kultúrne tradície, za ktorú považujú aj jeden spoločný celoeurópsky deň odpočinku.

Národná rada SR viedla rozpravu o zákaze maloobchodného predaja koncom minulého týždňa.

Nezamestnaní

Poslanec za vládny SMER-SD Andrej Kolesík v rozprave vyhlásil, že návrh zmeny Zákonníka práce z dielne KDH pripraví o prácu 3500 ľudí, najmä žien.

„S návrhom preto nesúhlasím,“ a členom KDH odkázal, „aby sa náhodou niekedy v nedeľu v obchode nestretli.“

S číslami a prepočtami prišla v rámci rozpravy aj poslankyňa SaS Jana Kiššová. Podľa nej, ak predajne na jeden deň zo siedmich zavrú, budú potrebovať aj menej zamestnancov.  Jej prepočet je vyšší ako Kolesíkov a v „konzervatívnom“ odhade na báze štatistických údajov hovorí  o 7300 pracovných miestach.

Ako dodáva, z toho počtu je 40 % tzv. „dohodárov“, ktorí si privyrábajú. Po ich odpočítaní jej vychádza 4400 ľudí. Nemôžeme sa podľa pri tomto kroku porovnávať s Rakúskom, ktoré má 5 % nezamestnanosť.

Zároveň priznáva, že presný počet ľudí, ktorí by prišli o prácu po zavedení zákazu „je veľmi ťažké nasimulovať.“

Zákaz nedeľného predaja by sa podľa nej do veľkej miery pretavil do nákupnej turistiky. Pre štát by predstavoval náklady v podobe podpory pre ďalších nezamestnaných na úrovni 6,7 milióna eur a straty na odvodoch a daniach z príjmu fyzických osôb približne na úrovni 25 miliónov eur.

Ak obchodníkom klesnú tržby, štát stratí aj daň z príjmu právnických osôb a z DPH. Pripúšťa, že 80 % nákupov by bolo presunuté na iné dni, no „stále je tu približne 20 % nákupov, ktorým odborníci hovoria impulzívne a o tieto obchodníci nenávratne prídu.“

V reakcii na Kiššovej čísla jeden z predkladateľov Alojz Přidal (KDH) hovorí, že „polemizuje s ministerstvom financií“. „Nech to obhajuje ministerstvo financií, oni hovoria, že nebude mať návrh dopad na rozpočet a vy hovoríte, že bude mať“, tvrdí Přidal.

Súčasťou legislatívneho návrhu je aj vyjadrenie ministerstva financií, ktoré „berie na vedomie“ tvrdenie poslancov, že návrh nebude mať vplyv na štátny rozpočet.

„Vy hovoríte o tom, ako budeme kaziť podnikateľské prostredie. Kaziť podnikateľské prostredie? Toto prostredie, kde ženy robia za 300-400 eur mesačne? Prosím vás, veď to je vykorisťovanie“, kontroval v rozprave Přidal.

Pozície

Ľubomír Galko (SaS): „Včera som mal niekoľko kontaktov s niekoľkými tými predavačkami, s niekoľkými ľuďmi, a tie ženy chcú pracovať. Chcú pracovať v nedeľu a chcú si zarábať a chcú dobrovoľne pracovať a oni sú doslova zhrozené z toho, že by im to niekto zakázal, túto ich slobodnú vôľu. A to sú normálne matky, slobodné ženy, ktoré mnohé z nich chodia do kostola, ale jednoducho chcú pracovať.“

Alojz Přidal (KDH): "Nedeľa je voľný deň, v Európe to dokonca to patrí medzi európske hodnoty. My sme sa rozhodli chrániť ženy v maloobchode, prevažne 80% v obchode to sú ženy, matky. My sme sa rozhodli pomôcť tejto skupine."

Matin Poliačik (SaS): "Podľa mňa zákon by nemal byť o osobných preferenciách. Zákon by mal v prvom rade hľadieť na verejný záujem a verejný záujem sa má obhájiť tým, že sa povie koľko na tom kto získa a koľko na tom kto stratí. Zákon by mal, podľa mňa, byť robený tak, aby čo najväčšie množstvo ľudí si mohlo samo zadefinovať svoju vlastnú životnú cestu a svoje vlastné životné podmienky.“

Jozef Viskupič (OĽaNO) pripomína, že zákon nespôsobí, že ľudia nebudú tráviť nedeľu hypercentrách a nákupných centrách. „No budú. Lebo to ani v tom zákone neriešite, lebo tieto prevádzky týmto zákonom, našťastie, zakázať nemôžete. Čo ste si vybrali je malopredaj, čiže v tých prevádzkach pravdepodobne je vašim úmyslom zavrieť potraviny, nákup topánok a elektroniky.“