Nekalým obchodom v agrosektore má byť koniec

Gabriela Matečná, nekalé obchodné praktiky

Rokovania ministrov poľnohospodárstva vedie Gabriela Matečná. FOTO-TASR

Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo v pondelok (12. 12.) vo večerných hodinách jednohlasne schválila prelomový materiál slovenského predsedníctva, ktorý otvára dvere k spoločnému postupu v boji proti nekalým obchodným praktikám na celoeurópskej úrovni.

Zasadnutiu predsedala ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná (nom. SNS).

Poľnohospodárstvo nebolo predsedníckou prioritou

“Roky prehliadaná téma je po našej snahe na stole európskych inštitúcií. Ministri jednohlasne schválili závery Rady, posilnenie postavenia poľnohospodára v potravinársko-dodávateľskom reťazci a postoj k nekalým obchodným praktikám,” uviedla Matečná na úvod spoločnej tlačovej konferencie s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Philom Hoganom.

Aj napriek tomu, že poľnohospodárstvo nefigurovalo medzi hlavnými prioritami Slovenska na čele Rady EÚ, za jeden z najvýznamnejších dôsledkov predsedníctva môže byť vnímaný práve úspech slovenskej agrárnej diplomacie.

Podľa Matečnej závery Rady uznávajú dôležitosť dobre fungujúceho dodávateľského reťazca a navrhujú riešenie, ktoré môžu Európska komisia a členské štáty zavádzať, aby garantovali rovnomernejšie rozdelenie rizík pozdĺž tohto reťazca a trhovú transparentnosť. Znamená to tiež, že nekalé obchodné praktiky budú pod drobnohľadom na celoeurópskej úrovni, k čomu sa zaviazala aj Európska komisia.

Všetky štáty nesúhlasia

Komisár Hogan zdôraznil, že exekutíva EÚ sa proti tomuto návrhu nebude stavať, aj keď tlaky niektorých členských krajín EÚ proti tomu návrhu sú citeľné, a vyjadril nádej, že po dosiahnutom pokroku SR v Rade EÚ štafetu tohto procesu úspešne ponesie ďalej maltské predsedníctvo.

Schválený materiál slovenského predsedníctva “Posilnenie postavenia farmára v potravinovom dodávateľskom reťazci” podčiarkuje dôležitosť spoločnej legislatívy v boji proti nekalým obchodným praktikám a vyzýva Európsku komisiu k príprave, celoeurópskych legislatívnych i nelegislatívnych návrhov.

Matečná pripomenula, že slovenský agrorezort počas polročného predsedníctva vyvinul značné úsilie, aby zabezpečil jednoznačný súhlas v Rade ministrov na začatie spoločného postupu.

Päť trialógov

Podľa jej slov to bol transparentný proces, ktorý si vyžiadal päť trialógov a 16 dní práce skupín, ktoré pripravovali potrebné návrhy, avšak finálny dokument podľa jej slov ešte nie je “zrelý” na dohodu všetkých krajín.

Úspech slovenského predsedníctva v tejto oblasti ocenil aj český minister poľnohospodárstva Marian Jurečka. Spresnil, že v pondelok, ešte pred prijatím záverov, ktoré slovenská delegácia dolaďovala do poslednej chvíle, najvážnejším odporcom tejto témy bolo Nemecko.

Jurečka pre TASR pripomenul, že to, čo sa teraz podarilo presadiť slovenskému predsedníctvu, začalo spoločnou česko-slovenskou iniciatívou a spoluprácou pred pol druha rokom. Vtedy bola Česká republika predsedajúcou krajinou Vyšehradskej štvorky a komisár Hogan dostal žiadosť na vypracovanie analýzy k tejto téme.