Nelegálnym predajom tabaku sa bude zaoberať OLAF aj Komisia

Ručne balená cigareta. FOTO: Shutterstock

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) tvrdí, že dôvody rastu momentálne nie sú jasné. Európska komisia uvažuje nad rozšírením systému spotrebných daní aj na nespracovaný tabak.

„Voľný“ tabak alebo „tabak na balenie“ je druh tabaku, ktorý sa na čiernom trhu predáva v neoznačených baleniach alebo vreckách. Používa sa legálne na výrobu ručne balených cigariet (RYO – Roll your own) ale aj na výrobu falšovaných cigariet.

Nelegálny tabak aj na Slovensku

Podľa štúdie, ktorú v decembri minulého roka zverejnila spoločnosť Crime & Tech (funguje pod Università Cattolica del Sacro Cuore) a výskumné centrum Transcrime, trend nezákonného obchodovania s voľným tabakom rastie. V celej Európe bolo viac než 48 percent celkového objemu voľného tabaku v roku 2015 spotrebovaného nelegálne.

V samotnej EÚ množstvo nelegálne predaného voľného tabaku v ôsmych členských štátoch predstavovalo 32,2 percent celkovej spotreby tabaku.

V minimálne deviatich európskych krajinách, kde je pestovanie tabaku tradíciou, predsatvuje nelegálny voľný tabak polovicu z celkového množstva spotrebovaného rezaného tabaku. Ide o krajiny Čierna Hora, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Poľsko, Chorvátsko, Slovensko, Albánsko, Kosovo a Bulharsko.

https://euractiv.sk/rozhovory/podnikanie-a-praca/cesky-europoslanec-nelegalny-tabak-z-bieloruska-vyriesia-sankcie/

Obrovské straty na daniach

Štúdia tiež odhaduje, že kvôli nelegálnemu obchodu s voľným tabakom v pokladniciach členských štátov chýba takmer 1 miliarda eur.

Poľsku, ktoré má dlhodobo problém s nelegálnym obchodom s cigaretami, voľný tabak situáciu ešte zhoršuje.

Strata daňových príjimov v Chorvátsku, najnovšom členskom štáte EÚ, je podľa odhadov 88,9 miliónov eur. Voľný tabak tam predstavuje 84,9 percent spotreby jemne rezaného tabaku.

OLAF: Situácia je nejasná

EurActiv.com požiadal o stanovisko Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Tlačový úrad OLAFu potvrdil, že si je vedomý výsledkov štúdie a nárastu počtu zadržaní voľného tabaku v Európe.

„Dôvod nárastu však v súčasnosti nie je jasný,“ napísal OLAF. Je potrebné objasniť, či ide najmä o domáci problém, ktorý sa týka pestovateľov tabaku v niektorých členských štátoch EÚ alebo sú dôvody širšie, napríklad nelegálny dovoz z tretích krajín.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/globalny-nastroj-proti-cirnemu-tabaku-zatial-spi/

„Podľa našich informácií sú najviac postihnuté krajiny Poľsko, Grécko, Chorvátsko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko,“ uviedol OLAF.

Rozšírenie systému spotrebných daní

Eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger nedávno reagoval na parlamentnú otázku ohľadom pašovania voľného tabaku a pričom uviedol, že ide o „rastúci a znepokojujúci jav“.

V snahe o riešenie situácie Komisia rozmýšľa nad zahrnutím voľného tabaku do revízie smernice o štruktúre a sadzbách spotrebnej dane z tabakových výrobkov

Hovorca Komisie pre EurActiv.com povedal, že členské štáty požiadali Komisiu, aby preskúmala súčasné pravidlá spotrebných daní, ktoré sa týkajú tabaku. Verejná konzultácia, ktorá mala zozbierať možné pohľady na zmenu pravidiel sa už skončila.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/stopovat-tabak-technicke-riesenia/

Na závery treba počkať

„Pred tým ako sa rozhodneme, musíme urobiť aj zhodnotenie dopadov a ďalšie technické záležitosti,“ zdôraznil hovorca.

„Komisia bude dôkladne počúvať vlády členských štátov a brať do úvahy ich požiadavky a názory […] pripomíname tiež, že akýkoľvek návrh bude na schválenie potrebovať podporu všetkých 28 členov,“ dodal.

Nulová sadzba

Zdroje, ktoré situáciu poznajú pre EurActiv.com uviedli, že pridanie tovaru do systému spotrebných daní neznamená hneď ďalšiu daň, môže to len uľahčiť jeho sledovanie.

Rozšírenie systému spotrebných daní je vlastne kontrola pohybu tovaru podliehajúceho spotrebnej dani (EMCS).

Rozšírenie systému o nespracovaný tabak by orgánom dalo viac informácií o pohybe tohto tovaru a pomohlo by v boji proti nezákonnému obchodu.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/distributori-sa-obavaju-chystaneho-systemu-na-sledovanie-tabaku/

V praxi by to znamenalo, že nespracovaný tabak by sa stal tovarom podliehajúcim spotrebnej dani s nulovou sadzbou. Táto možnosť je len jedným z návrhov.