Nemecká mimovládka: TTIP bude mať dopady na tretí svet

Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií (TTIP), ktoré je predmetom rokovaní medzi EÚ a USA už viac ako rok, ohrozuje koncept udržateľnej potravinovej bezpečnosti. Tvrdí to berlínska rozvojová organizácia.

Takýto záver prezentovala počas podujatia venovanom svojej výročnej správe o činnosti. Vychádza z argumentu, že kľúčovým pri boji proti hladu v rozvojových alebo rozvíjajúcich sa krajinách je podpora lokálnych pestovateľov.

„S plánovanou TTIP nie len, že budú EÚ a USA definovať pravidlá obchodu medzi sebou, ale nepriamo budú ovplyvňovať aj obchod s tretími stranami,“ hovorí predsedníčka organizácie Cornelia Füllkrug-Weitzelová.

Zvýši sa tak tlak na tretie krajiny, aby sa vzdali ochrany a podpory svojich vlastných trhov.

Ako príklad uvádza brazílsky program lokálneho verejného obstarávania. Cez neho sa do škôl a predškolských zariadení dodávajú miestne potraviny.

Ak vstúpi do platnosti TTIP, globálne potravinové koncerny by mohli takéto programy napadnúť ako „nelegálne narušujúce programy,“ ktoré sa priečia záujmom slobodného trhu, vysvetľuje aktivistka.

Miestni farmári by podľa nej následne prišli o odbery, ktoré im takýto národný program zaručuje, v najhoršom prípade by mohli prísť o pôdu.

Füllkrug-Weitzelová priznáva, že zatiaľ neexistuje pre takúto situáciu precedens. Argumentuje, že TTIP zatiaľ neplatí. „Ak si dáte jeden a jeden dokopy, nie je ťažké predpovedať, čo sa stane," tvrdí.

„Cez dohodu o voľnom obchode chcú EÚ a USA umožniť veľkým potravinárskym spoločnostiam a agrobiznisu, aby prenikli na malé, miestne trhy, ktoré boli doteraz chránené,“ vysvetľuje Füllkrug-Weitzelová, pričom sa odvoláva na uniknutý dokumentu z amerického Kongresu.

Ešte výraznejším dopadom TTIP môže byť nevýhodné postavenie, do ktorého dostane poľnohospodárske produkty z rozvojových krajín na medzinárodných trhoch.  

Ak sa stane, že sa odstránia clá na poľnohospodárske produkty medzi EÚ a USA, dovozy z rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín pravdepodobne stratia svoju časť trhu v USA. Týkať by sa to mohlo tovarov ako sú bavlna, cukor, či ryby.

Podľa mimovládky by TTIP pomohlo jej konfrontovanie s cieľmi rozvojovej politiky, vrátane ochrany ľudských práv. Vhodné by bolo zakomponovať klauzulu, ktorá by umožnila flexibilnú zmenu dohody, ak by sa ukázalo, že má výrazné negatívne vplyvy na tieto oblasti.

EurActiv.de/Dario Sarmandi