Nemecko sa vzdá pestovania GMO

(zdroj: NatalieMaynor/Flickr)

Nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt tento týždeň v liste Európskej komisii avizuje úmysel zakázať pestovanie geneticky modifikovaných plodín. Pre denník Die Zeit vyhlásil, že GMO sú „nekompatibilné“ s využitím pôdy v Nemecku.

Európska únia v minulosti prijala rozsiahly legislatívny rámec, ktorým stanovuje, akým spôsobom v spoločenstve prebieha autorizácia. Niektoré krajiny únie však nesúhlasili s centrálnym povoľovaním GMO a preto sa tento rok v marci odsúhlasilo nariadenie, ktoré im dáva možnosť pestovanie na svojom teritóriu obmedziť.

V roku 2009 žiadalo 13 členských krajín o vypracovanie návrhov, ktoré by im v otázke kultivácie GMO umožňovali slobodné rozhodnutie aj v prípade chýbajúcich vedeckých dôkazov. Podľa marcového nariadenia KOM(2010) 375 musia štáty svoje rozhodnutie oznámiť Komisii do 3. októbra. Doteraz tak učinilo 10 z nich.

Nemecký list, ktorý získala agentúra Reuters, očakáva prijatie potrebného domáceho zákonu v Bundestagu. Pre zamietavý postoj ku GMO sa rozhodlo aj Francúzsko, Rakúsko či Taliansko. „Žiadosti Grécka a Lotyšska sme už vyriešili, v ostatných prípadoch naša práca stále prebieha,“ povedal hovorca EK Enrico Brivio.

Zákaz pestovania GMO oznámilo v lete aj Škótsko, čím sa postavilo proti trendu, ktorý presadzuje Londýn. [EurActiv.sk, 10. 8. 2015]

Geneticky modifikované plodiny sú na potravinárske účely bežné v Severnej aj Južnej Amerike a v Ázii. Zákaz pestovania GMO je iba jedným aspektom ich regulácie na vnútornom trhu únie. Debata o tom, či budú mať členovia EÚ možnosť zakázať dovoz GMO na svoje územie, stále prebieha v Európskej rade aj v parlamente.