Nižšia DPH na potraviny (zatiaľ) skôr sklamala

(zdroj: Steve Johnson/Flickr)

Znižovanie DPH na potraviny z 20 % na 10 % sa bude podľa doterajších informácií týkať iba najužšieho okruhu základných potravín. Uniknutý menoslov potravín včera na sociálnej sieti zverejnilo spravodajstvo Rozhlasu a televízie Slovenska. Nižšia sadzba dane by sa dotkla dvoch druhov mlieka, masla, jedného druhu chleba a čerstvého mäsa.

„Očakávali sme, že určite čo sa týka mliečnych výrobkov bežnej dennej spotreby bude ten rozsah omnoho širší,“ reagoval pre RTVS prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár. Podobne sa neskôr vyjadrila aj hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. SPPK  aj Potravinárska komora Slovenska (PKS) od začiatku návrh strany Smer-SD podporovali.

„V zozname nám chýbajú aj produkty z iných potravinárskych odvetví – napr. múka, cukor, olej, zelenina, vajcia, ktoré sa rovnako dajú považovať za základné potraviny, resp. komodity. Privítali by sme v ňom aj mliečne výrobky, nielen samotné mlieko,“ uviedla Jana Holéciová. O rozšírení zoznamu zvýhodnených potravín chce SPPK rokovať s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV). Ešte v máji PKS upozornila, že veľmi dôležitý bude aj postoj obchodných reťazcov.

Ako je to inde?

Nižšiu hladinu DPH na potraviny majú s výnimkou Slovenska všetky krajiny Vyšehradskej skupiny a tiež Rakúsko. Európska legislatíva rozdielne daňové zaťaženie výrobkov povoľuje.

V Českej republike sa výraznejšia diskusia o znižovaní daňovej záťaže odohrávala na jeseň minulého roka. U našich západných susedov existujú 3 hladiny DPH. Väčšina potravín sa nachádza v prostrednom pásme so záťažou 15 %. Po jesenných reformách sa do najnižšieho pásma (10 %) presunula dojčenská výživa a bezlepkové výrobky.

V Maďarsku je dosahuje štandardná daň z pridanej hodnoty najvyššiu úroveň v Európe (27 %). Vďaka segmentácií daňového systému je aj tu daň z potravín nižšia ako Slovensku (18 %). V Rakúsku sa nižšou sadzbou (10 %) dania okrem potravín aj príjmy reštaurácií.