Obchodná vojna medzi USA a EÚ: Poľnohospodári sa obávajú ruského scenára

Pekka Pesonen: Obchodná vojna v poľnohospodárstve je "posledná vec, ktorú potrebujeme." [European Council President/Flickr]

Záujmové organizácie sa obávajú, že spor medzi EÚ a USA sa bude vyhrocovať a vláda vo Washingtone sa zameria aj na poľnohospodárske produkty.

Americký prezident Donald Trump 9. marca oznámil, že Spojené štáty zavádzajú nové clá – 25 percent na oceľ a 10 percent na hliník.

To vyvolalo  okamžitú reakciu zo strany Európskej únie, ktorá sľúbila „pevnú, ale primeranú odvetu“.

„EÚ (v tejto súvislosti) spomína aj tovary ako obilniny, ryža, kukurica, brusnice, pomarančová šťava, cukrová kukurica, arašidové maslo, cigary a cigarety v celkovej sume takmer 3 miliardy eur,“ uviedla vo vyhlásení európska poľnohospodárska lobby Copa-Cogeca.

Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu

Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

„Posledná vec, ktorú potrebujeme“

Európski farmári sa opakovane sťažujú, že poľnohospodárstvo ako sektor platí za politiku vysokú cenu, napríklad v prípade embarga, ktoré Rusko uvalilo na poľnohospodárske produkty ako odvetu na sankcie EÚ. Poľnohospodárske trhy Európskej únie boli vtedy pod obrovským tlakom.

Generálny tajomník Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, varuje, že spor by mohol zasiahnuť poľnohospodárske odvetvia Európskej únie aj Spojených štátov. Podľa neho by to bola „posledná vec, ktorú potrebujeme“.

„Spojené štáty sú hlavným odberateľom poľnohospodárskych a potravinárskych produktov Európskej únie. V oblasti poľnohospodárstva máme s Amerikou stabilný obchodný vzťah, ktorý nechceme ohroziť. Vyzývame na upokojenie situácie medzi oboma stranami, aby sa nestalo, že poľnohospodári budú musieť za ich politiku zaplatiť.“

„Toto ide nad rámec rozhodnutia ministerstva obchodu Spojených štátov, ktoré uvalilo dane na španielsky dovoz olív. Jedná sa tu o zjavný protekcionizmus,” dodal Pesonen.