Označovanie alkoholu: Zdravie vs. náklady

Hlasovanie v EP (zdroj: Európsky parlament)

Europoslanci budú dnes na plenárnom zasadaní v Štrasburgu hlasovať o návrhu uznesenia k stratégii v oblasti užívania alkoholu. Jedným z bodov predloženého textu je aj výzva, aby sa obsah kalórií v alkoholických nápojoch začal označovať „čo najskôr“.

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) už túto možnosť schválil a vyzval tak Európsku komisiu, aby príslušnú legislatívu vypracovala do konca roku.

Niektorí poslanci však reflektujú aj názory výrobcov, ktorí poukázali na ťažkosti, ktoré by nová povinnosť spôsobila. „Ja osobne preferujem cestu výchovy a vzdelávania, pred zvyšovaním nákladov,“ povedal pre EurActiv.sk pred dnešným rokovaním Ivan Štefanec z frakcie Európskych ľudovcov.

Nápad označovať fľaše s alkoholom podobnými etiketami ako potraviny sa nepáči najmä vinárom. Upozorňujú, že okrem dodatočných finančných nákladov by nastal aj problém s vykonateľnosťou novej legislatívy. Každá fľaša vína môže mať inú kalorickú hodnotu a tá sa taktiež časom mení.

Riaditeľka Európskej spotrebiteľskej organizácie (BEUC) Monique Goyens oponuje: „Neviem žiadny rozumný dôvod, prečo by sme mali s alkoholickými nápojmi inak zaobchádzať. Označenie nutričných hodnôt a úplný zoznam ingrediencií by mal byť povinný, aby spotrebitelia vedeli, čo a koľko piť.“ [EurActiv.com, 30. 3. 2015]

„Mnohé nápoje, ktoré sa predávajú ako víno, sú prisládzané. Tento údaj je potrebný a doteraz tu nebola žiadna povinnosť,“ hovorí poslanec EP Miroslav Mikolášik (KDH/EĽS). „Ja budem hlasovať vyvážene. Pre mňa je dôležité, aby človek bol zdravý, a nie to, či to o 5 centov zdraží etikety.“

Za označovanie alkoholu sa postavili aj britskí vedci z Kráľovskej spoločnosti pre verejné zdravie (Royal Society for Public Health). Tvrdia, že alkohol u konzumentov podstatne prispieva k rastu hmotnosti.

To následne vedie k mnohým ďalším zdravotným komplikáciám, akými sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka či niektoré druhy rakoviny. Až 80 % spotrebiteľov si nespája pitie alkoholických nápojov a nadváhu.