Potravinári žiadajú rovný prístup na americký trh

(zdroj: Global Justice Now/Flickr)

Copa-Cogeca a FoodDrinkEurope zastupujú značnú časť európskych výrobcov potravín. Pred 11. kolom rokovaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), ktoré sa budúci týždeň odohrá v Miami na Floride, vyjadrili skepsu, či sa podarí dosiahnuť férovú dohodu.

Obe skupiny producentov TTIP podporujú. V čase ruského embarga na potraviny sa americký trh javí ako vhodná alternatíva. Podľa Eurostatu už dnes smeruje najväčší objem európskych potravín a nápojov (v hodnote 13,6 miliardy eur) práve do USA, pre poľnohospodárske komodity je to druhý najväčší trh (4,4 mld. eur). Američania sú naopak tretím najväčším dodávateľom nespracovaných agromateriálov.

Poľnohospodári z Copa-Cogeca však upozorňujú na netarifné bariéry. „Dosiahol sa tu len veľmi malý pokrok,“ hovorí generálny sekretár organizácie Peka Pesonen. Na stredajšej tlačovej konferencii v Bruseli vymenoval ovocie a zeleninu, ktorých export brzdí „nákladný a zaťažujúci“ byrokratický systém.

Pesonen povedal, že už proces, ktorý predchádza colnému konaniu, pripustí dovoz iba limitovaného množstva potravín. Kým americké potraviny môžu do Európy prúdiť cez všetky prístavy, európska produkcia má k dispozícii iba prístav vo Filadelfii. Pomalý posun nastal aj v otázke uznávania zemepisných označení, ktoré platia v EÚ.

Minulý týždeň Washington pobúril niektorých mliekarov v únii tým, že na maslo a smotanu uvalil zvýšené clo. Predseda Copa Martin Merrild počas nedávnej návštevy Spojených štátov spochybnil ich oddanosť voľnému obchodu: „Nevidím v tom dôvod. Do USA sme vyvážali len skromné množstvo.“

Obrátiť negatívny trend

Hovorkyňa FoodDrinkEurope Eleni Giannakakiová pre EurActiv.com povedala, že podiel potravín zo starého kontinentu v Amerike klesá. Z 26 % v roku 2001 sa do roku 2010 znížil o tri percentá. Myslí si, že TTIP je šanca zvrátiť tento trend a posilniť výmenu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta.

„Chceme ambicióznu dohodu,“ vraví Giannakakiová. Riešenie otázok regulácie a posun v oblasti ciel zníži transakčné náklady a urýchli obchodné operácie. Mohlo by to znamenať aj zníženie cien potravín a ich zatraktívnenie na opačnej strane Atlantiku.

„TTIP ponúka skvelú príležitosť zamerať sa na odstránenie alebo zníženie ťaživých a nákladných netarifných prekážok, vrátane sanitárnych a fytosanitárnych prekážok a ďalších technických bariér, pri súčasnom zachovaní vysokých bezpečnostných štandardov.“