Ruské embargo na potraviny z EÚ sortiment v obchodoch nezmenilo

Riaditelia obchodných sietí združených v Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO) vyhlásili, že do dnešného dňa neprišlo k žiadnym zmenám sortimentu, ktoré by boli výsledkom politických rozhodnutí.

„Máme informácie od niektorých dodávateľov, s ktorými naši členovia spolupracujú, najmä v oblasti mliečnych a mäsových produktov, že stratili možnosť dodávať do Ruska. Primárny negatívny dosah títo producenti už aj vyčíslili na niekoľko miliónov eur. Ako sme však očakávali, vôbec sa nedostavil efekt umiestňovania prebytkov z členských krajín EÚ na slovenský trh,“ ubezpečil hovorca SAMO Milan Kisztner.

Aliancia sa snaží vyvrátiť obavy slovenských výrobcov. Viaceré združenia naznačili možnosť prílivu nadmernej produkcie z ostatných členských krajín Európskej únie.  Podľa Kisztnera však platia doterajšie kontrakty s dodávateľmi a výsledkom embarga na vývoz potravín do Ruska nebude ani zníženie objemu slovenských produktov v ponuke obchodov.

Za pozitívnu správu pre spotrebiteľov označil Kisztner skutočnosť, že dobrá úroda aj na Slovensku tlačí nižšie ceny ovocia a zeleniny, ktoré už niekoľko mesiacov ukazujú značnú defláciu a sú hlavným zdrojom celkového poklesu maloobchodných cien. „Ak teda prvovýrobcovia vnímajú tlak na nižšie ceny, nie je spôsobený sankciami, ale veľmi dobrou úrodou, ktorá prirodzene vedie k nižším cenám,“ zdôvodnil.

Výrobcov odškodní EÚ

Nové nástroje na odškodnenie postihnutých prvovýrobcov už pripravuje Európska komisia. „Po uverejnení vstúpia ihneď v platnosť, oznámil v stredu hovorca Komisie Roger Waite.

EÚ sa po zákaze dodávok na ruský trh sústredila na odškodňovanie pestovateľov ovocia a zeleniny, ktoré najrýchlejšie podliehajú skaze. Rozpočet 125 miliónov eur mal podľa eurokomisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Cioloşa tých výrobcov, ktorí z dôvodu ruských sankcií náhle stratili významný trh.

Únia teraz hľadá spôsob, ako podporu pre farmárov rozdeliť efektívnejšie. Ukázalo sa, že žiadosti o finančné príspevky v niektorých prípadoch presiahli objem produkcie, ktorý do Ruskej federácie smeroval pred uvalením sankcií.

EurActiv.sk/TASR