Rusko ani čiastočne neobnoví dovoz mäsa z EÚ

(zdroj: Arnold Gatilao/Flickr)

Po januárových stretnutiach s Európskou komisiou prišiel ruský štátny dozor Rosselkhoznadzor s návrhom, že bezpečnosť európskeho mäsa preskúmajú v niektorých krajinách únie jeho vlastné inšpekcie.

Riaditeľ dozorného úradu Sergej Dankvert hovoril, že kontroly by mohli prebehnúť v Dánsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Maďarsku a vo Francúzsku. Rusi údajne plánovali obnovenie obchodu iba s vybraným krajinami, čo Komisia neakceptovala.

„Snažíme sa z tejto situácie nájsť východisko a vytvoriť možnosť, ako by sa mohlo európske bravčové vrátiť na ruský trh. Ak to však naši európski kolegovia považujú za neprijateľné, tak nebudeme iniciatívni,“ povedal minulý týždeň Dankvert.

Viaceré médiá v polovici januára informovali, že ponuka, aby ruské úrady rozhodovali o nezávadnosti mäsa z európskych krajín, vyšla v skutočnosti z prostredia Komisie. Dokazovať to má aj list Generálneho riaditeľstva EK pre zdravie a spotrebiteľov, ktorý získal spravodajský server EUobserver. Poľsko a pobaltské štáty varovali, že Rusko by ich mohlo znevýhodňovať z politických dôvodov.

Nemenovaný diplomatický zdroj pre EUobserver uviedol, že sa EÚ vzdáva solidarity. Proti tomu sa Komisia ohradila. Jej hovorca Enrico Brivio povedal, že s Moskvou vedú iba technický dialóg a cieľom aj naďalej zostáva vytvorenie spoločného rámca pre všetky krajiny dvadsaťosmičky.

„Doteraz sme nedosiahli žiadnu dohodu a budeme preto pokračovať v diskusii o fytosanitárnych otázkach, ktorú sme začali už vo februári 2014,“ vyhlásil minulý pondelok komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Phil Hogan. Dodal, že na takejto solidarite sa zhodli všetky členské štáty.

Diskusia o obnovení exportu bravčového mäsa je od širšej témy ruského potravinového embarga oddelená. Zákaz dovozu potravín, ktorý Moskva zaviedla ako reakciu na sankcie EÚ zostane v platnosti aj naďalej. Za rok 2014 to viedlo k rastu cien potravín takmer o 16 %. Samotné bravčové však za rovnaké obdobie zdraželo až o 47 %.