Rusko ďalej rozširuje zákaz potravín

Obchod v Irkutsku pred zavedením embarga (zdroj: Kyle Taylor/Flickr)

O rozšírení potravinového embarga informoval v stredu šéf dozorného úradu Rosselkhoznadzor Sergej Dankvert. Okrem živočíšnych tukov sa po novom na ruský trh nedostanú ani iné neopracované mäsové produkty. Dôvodom má byť zistenie, že sa v nich môžu nachádzať nebezpečné látky.

Medzi krajiny, ktoré do Ruska nesmú vyvážať potraviny, sa najnovšie zaradili aj Moldavsko a Čierna Hora. Kým v prípade Moldavska za tým stoja „liberálne“ fytosanitárne pravidlá a často krát sporný pôvod mäsa, Čierna Hora porušovala už existujúci zákaz.

„Niektoré čiernohorské spoločnosti zjavne pochopili  povolenie dovážať ako možnosť zarobiť si dodávkami nelegálneho tovaru,“ povedal kontrolór Alexej Alexejenko pre spravodajskú agentúru RIA Novosti.

Už predtým údajne cez Čiernu Horu dochádzalo k reexportu holandského bravčového mäsa do Bieloruska, ktoré má s Ruskom federáciou colnú úniu, a tovar sa tam teda dostáva bez ďalšej kontroly.

Po zákaze importu európskeho mäsa, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny sa pozornosť Moskvy viac upriamila na susedov. Dankvert naznačil, že rozdielne potravinové štandardy môžu viesť k obmedzeniu dovozu aj z Bieloruska, najmä ak bude krajina naďalej dovážať z nežiaducich lokalít.

Sankcie nie sú problém

Agentúra Reuters informovala, že takmer 60 % Rusov predpokladá, že sankcie EÚ aj následné ruské protiopatrenia v konečnom dôsledku  domácej ekonomike pomôžu. Vypláva to z prieskumu nezávislého sociologického ústavu Levada-Center.

Rusi čoraz viac veria, že západné sankcie cielia na bežných občanov. Zároveň však dodávajú, že ich sami vôbec nepocítili (35 % opýtaných) či takmer nepocítili (44 %).

Respondenti sa naopak kladne stavajú k možnosti bojkotovať aj ostatné výrobky z EÚ.

Veľká väčšina (68 %) vraví, že Rusko by sa v žiadnom prípade nemalo podvoliť  tlaku a ukončiť podporu militantov v Doneckej a Luhanskej oblasti.  Návrat Krymu Ukrajine si vie predstaviť iba 14 % občanov.