Škótsko zakáže pestovanie GMO

(zdroj: Charles Smith/Flickr)

Dlhotrvajúce moratórium na pestovanie geneticky modifikovaných organizmov sa v Škótsku čoskoro zmení na oficiálny zákaz. Vláda v Edinburgu využije nedávno prijaté európske nariadenie (KOM(2010) 375), ktoré dalo členským štátom únie možnosť obmedziť alebo zakázať výsadbu GMO na svojom území.

Kabinet zložený zo zástupcov Škótskej národnej strany (Scottish National Party/SNP) sa aj týmto spôsobom vymedzuje voči konzervatívnej vláde v Londýne.

Nedeľné oznámenie ministra vidieka Richarda Lochheada ocenili najmä predstavitelia environmentálnych organizácií. Vedcov naopak sklamalo. Lochhead hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy o zvýšenom záujme spotrebiteľov o geneticky modifikované potraviny. Ich pestovanie by naopak mohlo poškodiť celý sektor potravín a nápojov v hodnote 14 miliárd libier: „Škótska vláda má dlhoročné obavy z pestovania GMO – obavy, ktoré zdieľajú mnohé európske krajiny a konzumenti, a ktoré by nikto nemal brať na ľahkú váhu.“

Farmári o výhodách pochybujú

V pôvodnom vyhlásení sa nič nehovorí o pestovaní na vedecké účely. Vláda preto neskôr dodala, že práca s organizmami v laboratórnych podmienkach a v uzavretých skleníkoch bude povolená.

V tejto súvislosti je zaujímavé, že zo Škótska pochádza bývalá hlavná poradkyňa EÚ pre vedu Anne Gloverová. Kvôli GMO sa často sporila s mimovládnymi organizáciami. Tvrdila, že vyznávajú druh ideológie, ktorá má jasne vytvorený scenár a ignoruje dôkazy. [EurActiv.sk, 3. 2. 2015]

Kým sa vláda odvolávala na skúsenosti poľnohospodárov zo zahraničia, ktorí preferujú zákaz GMO, tí domáci prostredníctvom zväzu NFU (National Farmers Union) tvrdia, že Škótsko malo ostať otvorené biotechnológiám.

„Rozhodnutia by mali byť prijímané na základe individuálnych predností každej odrody, založené na vede a na tom, aký bude celkový prínos odrody. Tieto plodiny môžu v určitom okamihu zohrať dôležitú úlohu pri vytváraní udržateľného poľnohospodárstva a zároveň chrániť životné prostredie,“ povedal predseda NFU Scott Walker.

Opozičný poslanec Murdo Fraser hovorí, že existujú 2 aspekty zákazu GM potravín. Ak sa pre ne Británia rozhodne a Škóti nie, tak budú mať tamojší farmári nevýhodu. Môže to však podnietiť aj odchod vedcov a výskumných organizácií.