Slanina, syry, pivo. Do Japonska sa majú vyvážať vo veľkom

gouda

Holandská gouda. FOTO: Pixabay/PDPhotos

Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a Japonskom, na ktorej sa dnes v Bruseli dohodli najvyšší predstavitelia obidvoch strán, prinesie nové príležitosti pre európske spoločnosti, veľké aj malé, ich zamestnancov, ako aj spotrebiteľov.

Uvádza sa v oficiálnom stanovisku Európskej komisie (EK).

Vyšší export potravín

Podľa údajov komisie by sa hodnota vývozu z EÚ mohla zvýšiť až o 20 miliárd eur, čo predstavuje viac možností a pracovných miest vo viacerých výrobných odvetviach, ako je napríklad poľnohospodárstvo a potravinárstvo, kožiarsky, odevný a obuvnícky priemysel, farmaceutický priemysel či odvetvie zdravotníckych pomôcok.

Z hľadiska vývozov poľnohospodárskych výrobkov z EÚ do Japonska táto dohoda ruší clá na viaceré druhy syrov, ako napríklad gouda a čedar (v súčasnosti sú na úrovni 29,8 percenta), ako aj na vývoz vína (v súčasnosti na priemernej úrovni 15 %).

Umožní tiež únii výrazne zvýšiť vývoz hovädzieho mäsa do Japonska, zatiaľ čo bravčové mäso bude predmetom bezcolného obchodu v sektore spracovaného mäsa a takmer bezcolného obchodu v sektore čerstvého mäsa.

Výhra pre vidiecka oblasti

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan túto dohodu považuje za veľmi priaznivú pre európsky agrosektor.

“Dohoda je veľkou výhrou pre vidiecke oblasti Európy. Je najvýznamnejšou a najďalekosiahlejšou dohodou, ktorá bola vôbec uzavretá v poľnohospodárstve. V obchode s poľnohospodárskymi výrobkami dnes stanovujeme nové meradlo. Počnúc prvým dňom, keď dohoda vstúpi do platnosti, zmiznú colné kvóty na vývoz vína. Pre producentov vína to predstavuje úspory vo výške 134 miliónov eur ročne,” opísal situáciu Hogan.

Pripomenul, že rovnaká úroveň ochrany ako v Európe sa bude odteraz aj v Japonsku vzťahovať napríklad na rakúsku slaninu Tiroler Speck, nemecké pivo Münchener Bier, belgickú šunku Jambon d’Ardenne, vodku Polska Wódka a ďalších vyše 200 produktov so zemepisným označením pôvodu v EÚ.