Slovensko mohlo byť bez GMO už skôr

Zdroj: TASR/AP

Do 3. októbra mali členské štáty EÚ možnosť oznámiť Európskej komisii, že vystúpia z mechanizmu centrálneho povoľovania geneticky modifikovaných plodín. Ministerstvo pôdohospodárstva v predvečer tohto dátumu vydalo krátke stanovisko, že „nepodporuje pestovanie GMO na území Slovenska a v tomto zmysle bude implementovať aj smernicu Európskeho parlamentu a Rady do národnej legislatívy“.

Environmentálna organizácia Greenpeace Slovensko pri tejto príležitosti vyhlásila, že od ministra Ľubomíra Jahnátka žiada konkrétny postup.

„Postoj rezortu vítame a veríme, že koniec GMO u nás myslí naozaj vážne. Očakávame však, že rezort bude bližšie špecifikovať ako a do kedy pripraví národnú legislatívu, ktorá pestovanie GMO na Slovensku eliminuje alebo úplne zakáže,“ povedala koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Nikodemová.

Jedným z argumentov pre zákaz pestovania GMO je aj to, že okolité štáty tiež využijú túto možnosť, ktorú im dalo spoločné rozhodnutie Rady a Európskeho parlamentu. Zástupcovia Greenpeace vysvetľujú: „Ak by Slovensko aj naďalej pestovalo GMO, podľa novej smernice by muselo niesť právnu zodpovednosť aj za prípadne zamorenie GM plodinami u svojich susedov.“

Diskusia o geneticky upravených organizmoch prebiehala na Slovensku od roku 2000, napriek tomu sa v roku 2007 povolilo pestovanie kukurice MON 810, ktorú sa dnes vyskytuje už iba v piatich krajinách.

Európska komisia je s výsledkom, ktorý umožnila marcová legislatíva, spokojná. Hovorca Enrico Brivio uviedol, že nový zákon sa ukázal ako „nevyhnutný právny rámec na komplexnú otázku“.