Slovenský a rakúsky minister hovorili o TTIP

Zdroj: TASR

Slovensko a Rakúsko v zásade presadzujú myšlienku Dohody o transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership) medzi EÚ a USA.

"Postoj Slovenska a osobne pána ministra (rakúskeho) je rovnaký, presadzujeme túto myšlienku," uviedol na margo TTIP minister hospodárstva SR Pavol Pavlis (Smer-SD) po štvrtkovom (16. 4.) rokovaní so svojím rakúskym partnerom, vicekancelárom a spolkovým ministrom pre vedu, výskum a hospodárstvo Rakúskej republiky Reinholdom Mitterlehnerom.

"Myslím si, že nielen Slovensku a Rakúsku, ale celej Európe by táto dohoda mala priniesť nové investície, novú obchodnú výmenu, ale aj nové pracovné možnosti," podčiarkol Pavlis. So svojím rakúskym rezortným kolegom sa zhodli na tom, že obe strany by v prípade tém ohľadom TTIP nielen energetiky vedeli spoločne postupovať aj na európskych fórach v Bruseli.

Rakúsko veľmi opatrné

Z dohody TTIP by podľa Mitterlehnera mohli profitovať najmä exportne-orientované krajiny, akými sú Slovensko alebo Rakúsko.

„Musia však byť v poriadku, o čom sa v Rakúsku veľmi diskutuje, kvalitatívne predpoklady, akými sú vyššia transparentnosť rokovacích procesov, garancia štandardov jednotlivých krajín v oblasti potravinárskej bezpečnosti alebo služieb, ale predovšetkým bezpečnosť a záruka investícií podporená právnymi štátmi a súdmi, ktoré nesmú byť podkopávané," dodal rakúsky minister.

Pri príležitosti sobotného globálneho akčného dňa proti medzinárodným zmluvám o voľnom obchode TTIP, CETA (dohoda medzi EÚ a Kanadou) a TiSA (medzinárodná dohoda o obchode v službách) rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann vyhlásil: "slobodný obchod áno – ale za férových podmienok“.

Zmluvy o zónach sa podľa neho nesmú prejaviť v znížení noriem vysokej kvality v oblasti sociálnej, potravín a životného prostredia. Faymann odmieta súkromnú arbitráž medzi vyspelými právnymi štátmi.

Slovenskí potravinári

Na Slovensku proti TTIP vystupujú zo sektorov ekonomiky najmä potravinári.

Potravinárska komoroa Slovenska tvrdí, že potravinárske výrobky z EÚ nemôžu byť voči americkým potravinárskym výrobkom konkurencieschopné.

Argumentuje rozdielnym dotačným systémom v EÚ a USA. Veľkosť amerických fariem, čo do rozlohy, ako aj čo do počtu chovaných zvierat, je podľa PKS neporovnateľná s európskymi farmami, kedže spoločná poľnohospodárska politika (CAP) EÚ je na najbližších desať rokov nastavená na podporu malých a ekologických podnikov.