Stúpajúce ceny mlieka v EÚ neriešia situáciu slovenských výrobcov

mlieko mliekari

Ilustračné foro, zdroj: TASR / Martin Baumann

Slovenskí producenti surového kravského mlieka so znepokojením sledujú vývoj na trhu s mliekom. Napriek tomu, že sa ceny mliečnych komodít, najmä masla a smotany na európskych a svetových trhoch pohybujú na historických maximách, do ceny suroviny sa to na Slovensku zatiaľ nepremietlo.

Uviedol to pre TASR vo svojom stanovisku Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM).

Čítajte aj: Ceny mliečnych produktov v Európe rastú

Chovatelia v červených číslach

Slovenskí chovatelia – producenti mlieka majú podľa SZPM za sebou ťažký rok, ktorý ich opäť dostal do červených čísel. Mnohí z nich boli aj pre nepriaznivé ekonomické podmienky nútení ukončiť chov dojníc a výrobu mlieka.

Ostatní sa rozhodli pokračovať v nádeji a očakávaní výraznejšieho navýšenia nákupnej ceny mlieka. Situácia na  slovenskom trhu s mliekom je ale podľa nich zlá.

Mlieka je nedostatok

Napriek tomu, že produkcia mlieka výrazne klesá a mlieka je nedostatok, dá sa podľa zväzu hovoriť len o stagnácii nákupných cien. “Za posledných päť mesiacov sa totiž nákupná cena mlieka zvýšila len o necelé tri štvrtiny eurocenta na kilogram. Priemerná nákupná cena mlieka dosiahla na Slovensku úroveň 29,86 eurocenta za kilogram mlieka a oproti minulému mesiacu je to len nepatrná zmena. Rozdiel aprílovej a májovej ceny sa aj ťažko reprodukuje, je to len 0,07 eurocenta,” priblížil SZPM.

“Okrem toho je veľmi smutné, že musíme aj naďalej konštatovať, že slovenskí prvovýrobcovia dostávajú za kilogram mlieka o 3 eurocenty menej ako ich európski kolegovia,” zdôraznil SZPM.

V nadväznosti na signály z európskeho a svetového trhu, ktorý avizuje pokles produkcie mlieka a stúpajúce ceny, slovenskí producenti podľa zväzu preto očakávajú výraznejší nárast nákupnej ceny surového kravského mlieka v porovnaní s doterajším obdobím.

“Prvovýrobcovia mlieka čakajú aj na pozitívny signál zo strany štátu, ktorý by deklaroval ochotu podporiť prvovýrobcov mlieka a zastabilizovať tak domácu výrobu mlieka a zamestnanosť na vidieku.

V prípade, že sa na domácom trhu s mliekom nezlepšia podmienky a prvovýrobcovia nedosiahnu príjmy, ktoré im pokryjú náklady, Slovensko musí byť pripravené na ďalší pokles produkcie tejto strategickej suroviny, v lepšom prípade na jej vývoz do zahraničia,” dodal SZPM.