Svetové ceny potravín už štvrtý rok klesajú

(zdroj: SarahTz/Flickr)

Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) uvádza, že za klesajúcimi cenami treba hľadať bohaté zásoby potravín, iba mierny svetový dopyt a vysoký výmenný kurz amerického dolára.

FAO používa na sledovanie cenových pohybov viacero indexov. Má jeden všeobecný index na potraviny, ktorý je výsledkom cien niekoľkých komodít. Ďalej počíta cenové indexy zvlášť pre obilniny, rastlinný olej, mäso, mlieko a cukor. V decembri neklesli v prípade cukru a oleja, medziročne sa ale všetky indexy prepadli najmenej o 10 %.

Celkový cenový index potravín sa v decembri znížil o 1 % a dosahuje 154,1 bodov. Počas roka 2015 sa jeho priemerná hodnota držala o 10 bodov vyššie. Výrazný prepad cien je však najlepšie vidieť v dlhodobom horizonte. Pred rokom bola cena potravín vyššia o 19 %, v roku 2011 vyššia o 30 %.

Denník Financial Times vysvetľuje, že s väčšinou poľnohospodárskych komodít sa obchoduje v dolároch. Silná americká mena stláča nadol dopyt na rozvíjajúcich sa trhoch. Podľa FAO majú na výslednú cenu potravín okrem menových fluktuácií vplyv aj anomálie počasia, nízky rast príjmov a geopolitické konflikty.

Za posledné 4 roky však cenám nahrávalo priaznivé počasie. Neprejavili sa ani minuloročné obavy z klimatického fenoménu El Niño.