Tajné rokovania o TTIP sa nepáčia ani agroministrom

americký minister poľnohospodárstva Tom Vilsack (zdroj: USDA)

Na včerajšie rokovanie ministrov poľnohospodárstva EÚ v Luxemburgu dorazil zo Spojených štátov aj ich rezortný kolega Tom Vilsack. Stretnutie ukázalo, že sa záujmy USA a členských štátov únie do značnej miery rozchádzajú.

„Treba povedať, že ani jedna zo strán nie je so stavom rokovaní nejako zvlášť  spokojná,“ priznal po diskusii s ministrami ich americký náprotivok.

Vilsack kritizoval nedostatočnú snahu politikov na oboch stranách o vysvetľovanie výhod, ktoré by zo zóny voľného obchodu vyplynuli.

Ministri EÚ ho v tomto smere upozornili, že im prekáža najmä nedostatok informácií, ktorý vyjednávanie dohody o voľnom obchode sťažuje.

„Bolo už päť stretnutí a členské štáty nemajú žiadne konkrétne informácie o ich výsledku,“ zdôraznil minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek v rozhovore pre TASR.

„Jedna z našich požiadaviek bola, aby sa čiastočne odkryli výsledky rokovaní, aby členské štáty boli priebežne informované, a spomenuli sme naše základné línie, cez ktoré skoro žiaden členský štát nehodlá ustúpiť,“ povedal ďalej Jahnátek.

Americká strana však takýto postup rázne odmietla. Podľa Toma Vilsacka by Európa mala hľadať spoločnú reč na „vedeckých základoch“ a nie stanovať línie. To by mohlo prijatie TTIP ohroziť.

Vilsack ministrom pripomenul, že ak TTIP nebude výhodná pre USA, tak ju Kongres odmietne. Dohoda o voľnom obchode by preto mala poskytnúť istú mieru flexibility, naznačil americký minister v kontexte európskej obavy o zachovanie potravinových štandardov.

Zatiaľ čo členským štátom únie vadí napríklad predstava geneticky modifikovaných potravín z USA, pre Američanov je zaujímavá téma chránených zemepisných označení (Protected Geographical Indication, PGI).

PGI ochraňujú originálnu podobu potravín, ktoré sa vyrábajú iba v konkrétnej lokalite. Podľa tohto konceptu by mal v Amerike obľúbený syr Čedar pochádzať z oblasti Cheddar v anglickom Somersete.

„Otázka zemepisných označení sa na európskej strane objavila v takmer každom príspevku,“ priblížil diskusiu americký minister.

Dohoda TTIP bude pravdepodobne témou číslo jeden aj pre dnešné Vilsackove rokovania. V Bruseli sa stretne s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Dacianom Cioloşom a s predsedom Výboru EP pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Paolom de Castrom.

EurActiv.sk/TASR