Talianski potravinári varujú pred zavrhnutím dohody TTIP

(zdroj: Reedz Malik/Flickr)

Talianska vláda si minulý týždeň na diskusiu o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) pozvala zástupcov najväčších poľnohospodárskych a potravinárskych inštitúcií.

„Extrémne, negatívne postoje by sa nemali podporovať,“ povedal po stretnutí predseda potravinárskeho zväzu Confagricoltura Vincenzo Lenucci. Tvrdí, že na odstraňovaní bariér najviac získajú americké spoločnosti, no talianske poľnohospodárstvo veľa vyťaží z predaja hrušiek a jabĺk.

Enrico Fravili z organizácie Copagri tiež odmietol predsudky, ktorá sa k TTIP viažu. Spomedzi negatív chystaného spojenia pripomenul obavy o bezpečnosť potravín a nedostatok transparentnosti, ktorá „zainteresovaným stranám bráni posúdiť dopady“.

Poľnohospodárska organizácia Coldiretti prostredníctvom svojho zástupcu Stefana Massiniho poukázala na iný problém. Podobná dohoda o voľnom obchode s Kanadou (CETA) z 274 talianskych produktov, ktoré majú istú formu ochrany pôvodu, uznala iba 173. TTIP by sa podľa neho tomuto mala vyhnúť.

Prezident hnutia Slow Food Gaetano Pascale dodal, že hospodárske výhody TTIP využijú najmä veľkí a etablovaní výrobcovia , ktorí už dnes dokážu súťažiť na najvyššej úrovni. Údajne by to mohlo viesť k vytláčaniu menších podnikov.

Doteraz posledné kolo rokovaní, ktoré prebehlo v októbri v Miami, malo na programe práve špecifickú kapitolu venovanú poľnohospodárstvu. Vyjednávači Európskej komisie americkej strane vyčítali logiku a načasovanie nedávno zvýšených exportných daní na maslo a smotanu.

Únii naďalej prekáža nemožnosť exportovať víno priamo na americký trh a komplikovaná regulačná schéma, ktorá znevýhodňuje malých producentov piva a vína.

Taliansko sa spomínalo aj na rokovaní v Miami. Riešilo sa totiž to, ako sa postaviť k výrobkom, ktoré nesú taliansky znejúci názov, no nemajú s pôvodom a tamojšou kvalitou nič spoločné.

„V dohode tejto veľkosti musí byť dohodnutý systém označovania, ktorý zabráni, aby spotrebitelia dostávali chybné a zavádzajúce informácie,“ povedal Paolo De Castro z výboru EP pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka