Toxické vajíčka stiahli z obchodov, škodu ponesú chovatelia

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Nebezpečné vajíčka odhalil minulý týždeň holandský Úrad pre bezpečnosť potravín (NVWA). Odvtedy škandál prerástol hranice Holandska a stal sa predmetom pozornosti vo viacerých členských krajinách Európskej únie.

Vajíčka boli kontaminované fipronilom. Ide o insekticíd, ktorý sa používa na likvidáciu vší, kliešťov a bĺch. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je fipronil „mierne toxický“ avšak vo vysokých dávkach môže mať nebezpečný vplyv na fungovanie obličiek, pečene a štítnej žľazy.

Fipronil sa používa v prípravkoch pre zvieratá proti blchám, všiam a kliešťom. Je však zakázané používať ho na zvieratá určené na konzumáciu ľuďmi, napríklad na sliepky.

Fipronil sa na holandské farmy mal dostal cez holandskú firmu Chickfriend, ktorá farmám pomáhala v boji proti parazitovi Klieštikovcovi kuriemu.

Firma mala pesticíd získať od belgického dodávateľa. Či holandská firma o toxickej látke vedela ukáže vyšetrovanie.

Belgicko o kontaminácii vedelo, myslelo si, že je to podvod

Belgický úrad pre bezpečnosť potravín pripustil, že si bol vedomý potenciálneho problému s fipronilom v hydinovom sektore už od začiatku júna. S informáciou sa nepodelil pre obavy, že by mohlo ísť o podvod.

„Vedeli sme, že by potenciálne mohol byť problém s fipronilom v hydinovom sektore,“ povedala hovorkyňa belgického úradu pre bezpečnosť potravín, Katrien Stragier pre BBC.

„Okamžite sme začali vyšetrovať. Okrem toho sme informovali prokurátora, pretože mohlo ísť o podvod,“ dodala, no ďalej informáciu nerozviedla.

Nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt sa obáva možnej kontaminácie. Dnes (v pondelok) plánuje zavolať belgickému ministrovi a prediskutovať s ním situáciu.

„Minister poľnohospodárstva Schmidt by očakával od belgických predstaviteľov včasné a zrozumiteľné upozornenie [na kontamináciu],“ vyhlásil hovorca ministerstva. Nemecko vajíčka z Belgicka a Holandska vo veľkom dováža.

Supermarkety preventívne sťahujú vajíčka z predaja, farmári sú nešťastní

Najväčšia holandská skupina supermarketov Albert Heijn vo štvrtok oznámila, že kvôli škandálu s vajíčkami nakazenými pesticídom fipronil odstraňuje zo svojich regálov 14 rôznych druhov vajec.

Firma však uvidela, že stiahnutie 14 typov vajíčok, vrátane tých ekologických, z predaja je len preventívne a dočasné opatrenie. Podobne zareagovala aj Jumbo, druhá najväčšia skupina holandských supermarketov, ktorá rovnako odstránila niektoré druhy vajec zo svojich predajní.

K preventívnemu zákazu predaja vajíčok z Holandska pristúpili aj nemecké skupiny supermarketov Aldi, Lidl a REWE.

Holandskí farmári sú podľa DutchNews.nl „nešťastní“ z rozhodnutia veľkoobchodných sietí a supermarketov. Tento krok vnímajú ako „neprimeranú reakciu“. Nepotešilo ich ani štvrtkové rozhodnutie holandskej vlády, podľa ktorého hydinové farmy budú samé znášať škody spôsobené stiahnutím ich výrobkov z predaja.

Zlyhal aj holandský úrad

Úrad pre bezpečnosť potravín (NVWA), ktorý na škandál upozornil prvý, sa stal sa terčom kritiky zo strany poslancov parlamentu, farmárov aj odborníkov na potravinovú bezpečnosť. Dôvodom je spôsob, akým úrad informuje o rizikách spojených s kontaminovanými vajíčkami.

Úrad najprv uviedol, že vajíčka, ktoré boli nakazené chemickou látkou proti všiam, blchám a kliešťom, nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Iba ak by ich ľudia jedli dlhodobo a vo veľkých množstvách. Neskôr úrad odporučil nekonzumovať vajíčka označené konkrétnymi výrobnými sériami a nakoniec zástupca riaditeľa NVWA oznámil, že spotrebitelia by sa mali celkom vyhnúť vajíčkam, kým nebudú dokončené testy na zakázaný pesticíd. Testy sa týkajú 180 hydinových fariem, ktoré používali v Holandsku zakázanú antiparazitickú látku a mali by byť ukončené do konca tohto týždňa.

Situácia pod kontrolou

Hovorkyňa Európskej komisie Anna-Kaisa minulý týždeň reportérom oznámila, že Komisia vývoj situácie pozorne sleduje.

„Môžem povedať, že farmy sú identifikované, produkcia vajíčok zastavená a kontaminované vajíčka vyhľadané a stiahnuté z predaja. Situácia je pod kontrolou,“ vyhlásila.