Únia vyhrala potravinársky spor s Ruskom

ošípané, prasacia chrípka, WTO

Ošípané

„Dnešné rozhodnutie potvrdzuje, že opatrenia, ktoré Rusko prijalo voči EÚ, majú len málo do činenia so skutočnými sanitárnymi alebo zdravotnými rizikami. Výrobky z EÚ sú bezpečné a žiadna krajina preto nemusí zachovávať neodôvodnené obmedzenia dovozu,“ vyhlásila Európska komisia v reakcii na ukončenie dvojročného potravinárskeho sporu s Ruskom.

Únia v piatok vyhrala arbitráž na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Ešte predtým než Rusko uvalilo plošné embargo na potraviny z EÚ, v januári 2014 svojvoľne obmedzilo dovoz živých ošípaných a bravčového mäsa. EÚ tak stratila jeden z kľúčových trhov, kam smerovala asi štvrtina exportu bravčového. Už vtedy hovorila o politicky motivovanom kroku.

Štyrikrát a dosť

Zámienkou pre embargo boli štyri prípady prasacej chrípky na hraniciach Poľska, baltických štátov a Bieloruska. To stačilo na to, aby Rusko zastavilo dovoz vo výške 1,4 miliardy eur.

Ruské úrady si takto v predstihu vyskúšali uvalenie embarga pre údajné obavy o bezpečnosť európskych potravín. V auguste 2014 túto argumentáciu zopakovali, keď rozšírením zákazu na dovoz potravín zareagovali na sankcie uvalené úniou v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

Predstavitelia Komisie v piatok uviedli, že zistenia panelu WTO majú „systémový význam, keďže Rusku pripomínajú jeho medzinárodné záväzky a to, že ich nemožno svojvoľne ignorovať“. V súčasnej politickej situácii má takýto verdikt len obmedzený praktický dosah. EÚ nahlásila Rusko vo viacerých ďalších prípadoch porušovania pravidiel medzinárodného obchodu.

Embargo im vraj prospieva

Rusi sa medzitým tešia z toho, ako im embargo vychádza. Kým prvotné správy hovorili o nedostatku a zdražovaní, dnes sa krajina chváli novonadobudnutým svetovým prvenstvom vo vývoze pšenice. Veľkou výhodou je priaznivé počasie. V kapitálovo náročnejších odvetviach, akým je chov dobytka a výroba mlieka, Ruskí farmári aj naďalej čakajú na pomoc vlády.

Jedným zo znakov nedávneho oteplenia vzťahov Turecka a Ruskej federácie sú tiež spoločné projekty v oblasti poľnohospodárstva. Počas návštevy prezidenta Recepa Erdogana v Petrohrade oznámila agentúra TASS úmysel tureckých podnikov investovať „stovky miliónov dolárov“. Čoskoro by to malo potvrdiť spoločné memorandum.