V EÚ môže byť koncom roka nedostatok masla

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

„Po minuloročných nízkych cenách nastal celosvetový nedostatok mlieka […] Až do Vianoc v žiadnom prípade nebude možné pokryť dopyt,“ povedal pre agentúru Reuters Peter Tuborgh, výkonný riaditeľ Arla Foods, jedného z najväčších mliekarenských družstiev, ktoré združuje 12 500 farmárov z celej Európy.

Farmári znížili produkciu po minuloročnom prudkom poklese cien mlieka, ktoré spôsobila zmena trhovej rovnováhy po skončení európskych kvót na mlieko.

Podľa Tuborgha nedostatok mlieka, smotany a masla významne zvyšuje ceny. V septembri Arla už tretí mesiac po sebe zvýši cenu, ktorú platí mliekarom, na 38,3 centov za kilo.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/ceny-mlieka-mliecnych-vyrobkov-v-europe-rastu/

Zmena dopytu, nie nedostatok

Maslo je momentálne o 150 percent drahšie, než bolo minulý rok. Súčasná cena je 612 € za 100 kg. Očakáva sa, že nedostatok na európskom trhu koncom roka dosiahne 60 000 ton. Komisia však trvá na tom, že dôvodom nie je nedostatok mlieka, ale zmeny v dopyte v rámci sektoru mliečnych výrobkov.

„Od júna produkcia v 19 členských štátoch vzrástla a vyrovnala tak pokles v deviatich ďalších (vrátane Francúzska a Nemecka),“ vysvetlili zdroje z prostredia Komisie pre EURACTIV.com.

Exekutíva EÚ očakáva, že produkcia mlieka bude tento rok o milión ton vyššia, než v roku 2016.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/stupajuce-ceny-mlieka-v-eu-neriesia-situaciu-slovenskych-vyrobcov/

„Situácia s maslom je výsledkom zvýšeného záujmu o tukovú časť mlieka. Je to najmä preto, že mliečny tuk smeruje do produkcie syra, po ktorom je veľký dopyt a kde majú producenti väčší zisk než pri výrobe masla.“

Potravinový reťazec musí fungovať lepšie

Ďalším dôvodom nedostatku ponuky masla je podľa Pekka Pesonena, generálneho tajomníka asociácie európskych farmárov a družstiev Copa and Cogeca, rastúci vývoz do Spojených štátoch, kde spotrebitelia čím ďalej, tým viac kupujú maslo namiesto margarínu.

Pesonnen zdôraznil, že farmári chcú uspokojiť dopyt po mliečnom tuku a zároveň nevytvárať prebytok iných mliečnych výrobkov, napríklad nízkotučného sušeného mlieka, ktorý by tlačil ceny dole.

„Je však potrebné vyriešiť aj súvis medzi cenou masla a cenou, ktorú dostane výrobca. Príjmy výrobcov nerástli v takej miere ako ceny masla. Potravinový reťazec musí fungovať lepšie,“ vyhlásil.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/mali-polnohospodari-maju-problem-uzivit-sa-komisia-to-chce-zmenit/