V4 spoločne odsúdi dvojakú kvalitu potravín

Robert Fico, potraviny, kvalita potravín, V4

Premiér Fico minulý rok kontroloval zníženú DPH na potraviny, (zdroj: TASR/Michal Svítok)

Premiéri krajín V4 podpíšu na zajtrajšom summite vo Varšave deklaráciu, ktorá sa bude týkať aj dvojakej kvality potravín. Informoval o tom dnes v Bratislave premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Návrh deklarácie sme predložili za vládu SR. V tejto deklarácii presne popisujeme, v čom vidíme problém, teda že sú viditeľné výsledky rôznych kontrol, ktoré sme v tejto oblasti urobili,“ priblížil.

Kontroly podľa neho potvrdili „diametrálne rozdiely“ v zložení potravinárskych výrobkov na pultoch obchodov v SR, v Čechách, v Maďarsku a Poľsku a tých istých výrobkov, ktoré sa predávajú v západoeurópskych krajinách.

„Veľmi tvrdo vyzývame Európsku komisiu (EK), aby urgentne prijala adekvátne opatrenia pokiaľ ide o príslušné nariadenia alebo iné právne predpisy, ktoré môže EK vydávať s tým, že budú chránené práva spotrebiteľov v krajinách, ktoré sa 2. marca na summite V4 stretnú,“ povedal.

Ak nebude podľa neho vidno v riešení otázky dostatočne razantný postup EK, tak nemožno podľa Fica vylúčiť v rámci V4 ani tzv. občiansku iniciatívu podľa európskych predpisov.

„Situácia je totiž už neudržateľná. Napriek tomu, že sme na problém (dvojakej kvality potravín) niekoľkokrát upozorňovali, zdá sa nám, že EK nekoná tak, ako by sme od nej očakávali,“ dodal.