Z nelegálneho výrubu tropických lesov najviac získava Európa

Tropický les, zdroj: (Sankara Subramanian/Flickr)

Nelegálny výrub lesov je od roku 2000 zodpovedný za polovicu tropického odlesňovania. Najväčšími dovozcami  plodín, ktoré sa na týchto miestach vypestujú, sú Holandsko, Veľká Británia, Nemecko, Taliansko a Francúzsko. Spoločne spotrebujú až 63 % nezákonne získaných komodít, uvádza to najnovšia správa ochranárskej organizácie Fern.

 „Európa vedie, čo sa týka dovozu výrobkov, ktoré podnecujú odlesňovanie. Je to prvýkrát dobre zdokumentované,“ povedala kooridnátorka kampaní Fern Saskia Ozingová.

V roku 2012 takto krajiny EÚ doviezli sóju, mäso, palmový olej a kožu za 6 miliárd eur. Je to až tretina z ich celosvetovej produkcie. Palmový olej kupujú najmä Nemci a Holanďania, sóju Francúzi, Briti nakupujú najviac bravčového mäsa a koža smeruje do talianskeho odevného priemyslu.

Aktivisti vyrátali, že „v rokoch 2000 až 2012 padlo jedno futbalové ihrisko tropického lesa každé 2 minúty na pokrytie európskeho dopytu po týchto komoditách.“ V 60 % prípadov sa tak dialo v Brazílii, Indonézia zodpovedá za ďalších 25 %. Nelegálny výrub veľkých rozmerov je bežný aj v množstve afrických štátov.

Britská europoslankyňa Catherine Bearderová (ALDE) označila dokument za šokujúci. Zároveň však podľa nej správne poukázal na spoluzodpovednosť Británie za výrub tropických lesov.

Chýba akčný plán

 Zástupcovia environmentálnej organizácie tvrdia, že EÚ nenaplní svoj záväzok zastaviť do roku 2030 globálne odlesňovanie, pokiaľ neprijme adresný akčný plán.

„Ak majú stromy ostať stáť, tak musíme vyriešiť tlaky, ktoré odlesňovanie spôsobujú,“ hovorí predstaviteľka združenia Fern Hannah Mowatová. Myslí si, že EÚ by preto mala začať dialóg a tlačiť na reformy v postihnutých oblastiach. To však nebude možné bez silných miestnych samospráv.

„Európska únia môže podnietiť právne reformy v dodávateľských krajinách tým, že spojí relevantné výkonné orgány, podniky a občiansku spoločnosť. Neposilní tak iba redukciu odlesňovania, ale aj miestne vlády, domorodé kmene či lokálne vlastnícke práva,“ tvrdí Saskia Ozingová.