Za vysokou cenou masla sú obchodné reťazce, tvrdia mliekari

maslo

ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/Michal Svítok

Špecialitou slovenského trhu je, že len každé tretie maslo kúpené v obchodoch je slovenského pôvodu.

Uviedol to pre TASR prezident Slovenského mliekarského zväzu (SMZ) Stanislav Voskár v súvislosti s informáciami o výraznom náraste cien masla na slovenskom a európskom trhu.

Politika obchodných reťazcov

Slovensko je podľa Voskára v tejto komodite extrémne závislé od dovozu.

“Podotýkam, že to nie je tým, že by sme celú spotrebu nevedeli zaistiť z vlastných zdrojov. Mlieka od farmárov a aj spracovateľských kapacít máme nadostač,” ubezpečil.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/stupajuce-ceny-mlieka-v-eu-neriesia-situaciu-slovenskych-vyrobcov/

“Matematicky je produkcia v mlieku rovnajúca sa celkovej spotrebe, avšak realita, špeciálne u masla, je iná. Tu hrá veľkú rolu zvláštna cenová politika obchodných reťazcov. Ťažko sa dá chápať skoro trojeurová cena na pulte za štvrťku (250 gramov, pozn. TASR) slovenského masla, keď jeho priemerná realizačná cena zo slovenských mliekarní je 1,30 eura (mesiac júl 2017),” zdôraznil Voskár.

Obchodníci ukazujú na výrobcov

“Ako majú potom slovenskí mliekari platiť férovú cenu svojim farmárom a neustále ich presviedčať, aby ešte udržali produkciu. Máme teda na našom trhu najdrahšie maslo v EÚ, ale zároveň sa iné produkty – ako konzumné mlieko, jogurty – zneužívajú na predháňanie sa v letákových akciách a sú ponúkané za ceny pod hodnotu suroviny. To sú slovenské špeciality,” dodal prezident SMZ.

“Cena masla, ako aj iných výrobkov nezávisí od obchodníkov, ale od dodávateľov čiže výrobcov. Obchodníci len kopírujú zvýšenie ceny výrobcov. Obchodník môže len ťažko ovplyvniť cenu mliečnych výrobkov, lebo táto výroba má vyšší stupeň koncentrácie, ako je v obchode,” povedal 1. viceprezident Zväzu obchodu (ZO) SR Pavol Konštiak.

To, ako sa budú vyvíjať ceny masla, môžu podľa neho vedieť výrobcovia, nie obchodníci.

“My dnes vieme, že dodávatelia avizujú nedostatok mlieka, a tým aj nedostatok masla a smotany. Nedostatok výrobcovia vyriešia zvýšením cien. Čiže maslo bude, ale drahé, na Vianoce možno na úrovni 12 eur za kilogram. Tento problém je celoeurópsky, nie lokálny, čiže podobná situácia bude v celej EÚ,” avizoval Konštiak.

Výpadky dodávok neočakávajú

Obchodníci združení v Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO) sa zatiaľ podľa slov jej hovorkyne Diany Chovancovej Stankovej nestretli s výpadkami v dodávkach masla a aj keď je na trhu cítiť nedostatok tejto komodity, doteraz nezaznamenali výraznejšie komplikácie pri napĺňaní dopytu po nej.

“Obchodníci nemajú zo svojej pozície možnosť ovplyvniť vývoj situácie s ponukou masla na trhu. Je plne v rukách výrobcov, ich výrobných kapacít a podnikateľského rozhodnutia, či budú mať dostatok masla pre slovenského spotrebiteľa,” povedala predsedníčka SAMO Katarína Fašiangová.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/v-eu-moze-byt-koncom-roka-nedostatok-masla/

Jediným spôsobom, ako môžu obchodníci ovplyvniť stabilnú prítomnosť masla na svojich pultoch, je podľa Fašiangovej šírka dodávateľov tejto komodity, čo členovia SAMO aj robia.

“Pri dostatočnom množstve overených dodávateľov výpadok dodávok masla od jedného z nich zásadne neovplyvní ponuku na predajniach,” dodala Fašiangová.

V Európe rastie cena masla

Priemerná cena “malého” (125-gramového) masla na Slovensku vzrástla podľa údajov Štatistického úradu SR počas posledných 12 mesiacov z 0,85 eura v júli 2016 až na 1,09 eura v júli 2017.

Medziročne tak maslo zdraželo o 29 % a celkovú medziročnú infláciu v SR zrýchľovalo o približne jednu desatinu. Uviedol to analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

“Rastúca cena masla však nie je len izolovaný problém Slovenska, ale týka sa v podstate všetkých krajín EÚ. Podľa údajov Eurostatu sa cena masla v júli 2017 medziročne v krajinách EÚ zvýšila v priemere až o 25,8 % (bez Írska, Veľkej Británie, Rumunska a Fínska, u ktorých údaje nie sú dostupné) a priemernú infláciu zrýchlili o 0,04 percentuálneho bodu (p.b.),” spresnil analytik.

Najviac zdraželo v Nemecku

Priblížil, že podľa predbežných údajov Európskej komisie (EK) pritom cena masla ďalej rástla aj v auguste, čo potvrdili aj už zverejnené čísla v susednom Česku, kde cena masla v auguste medziročne vzrástla až o 45 %.

“Porovnanie naprieč krajinami však máme k dispozícií zatiaľ len za júl. Najpomalšie sa jeho ceny zvyšovali na Pyrenejskom polostrove – v Španielsku a Portugalsku, zhodne ‘len’ o 2,8 %. Viacero krajín však zaznamenalo, dá sa povedať, až dramatické zdraženie cien masla,” poznamenal Koršňák.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/ceny-mlieka-mliecnych-vyrobkov-v-europe-rastu/

Jednoznačne najrýchlejšie sa podľa analytika zvyšovali ceny masla v Nemecku, takmer až o dve tretiny (64 %). Vďaka nižšej váhe v spotrebnom koši tu však ceny masla navýšili celkovú infláciu, podobne ako na Slovensku, približne o jednu desatinu.

Analytik: Príčinou je cena mlieka

Dynamický rast cien masla v júli vykázali aj susedné krajiny Slovenska (s výnimkou Maďarska, kde vzrástli len o 8 %) – Česko o 35 %, Poľsko o 33 % a Rakúsko o 32 %.

“Dôvodom takéhoto vývoja cien masla sú jednoznačne rastúce ceny základnej komodity potrebnej na jeho výrobu – surového kravského mlieka. A práve maslo je mliečnym produktom, kde sa zvyšujúca cena kravského mlieka zatiaľ prejavila najvýznamnejšie,” podčiarkol Koršňák.

Podľa neho rastú síce aj ceny ostatných mliečnych výrobkov, ako sú konzumné mlieko či syry, avšak dynamika ich zdražovania nie je až taká výrazná ako v prípade masla. “Medzi mliečnymi položkami nájdeme dokonca aj produkty, ktorých ceny na Slovensku medziročne nerástli – napríklad zahustené sladené mlieko či údený oštiepok,” upozornil.

V južanských štátoch ceny klesli

V priemere sa však ceny mlieka a mliečnych výrobkov (bez masla) podľa analytika medziročne v júli zvýšili približne o 7 %.

Zdraželi aj v ostatných krajinách EÚ – v Česku o 11 %, v Nemecku o 13 % a v priemere v EÚ o 5 %. Klesajúce ceny mlieka a mliečnych výrobkov (bez masla) zaznamenali len Gréci (o 3,4 %), Portugalci (o 0,4 %) a Španieli (o 0,1 %).

“Ceny mlieka a výrobkov z neho vrátane masla tak navyšovali celkovú medziročnú infláciu v krajinách EÚ o 0,14 p. b., na Slovensku o 0,34 p. b., podobne aj v Nemecku (o 0,30 p. b.). Najvýraznejšie infláciu zrýchľovali v Česku a Lotyšsku, kde k celkovému medziročnému rastu cien prispeli až pol percentom,” dodal Koršňák.