Zákaz nedeľného predaja môže Maďarsko stáť 15 tisíc pracovných miest

Budapešť (zdroj: Frank Schmidt/Flickr)

Maďarský parlament ešte v decembri rozhodol, že v krajine budú v nedeľu otvorené iba menšie obchody do 200 m² a rodinné prevádzky. Nová legislatíva vstúpila do platnosti predminulý týždeň. Zároveň sa objavili informácie, že vláda Fideszu o negatívnych dopadoch na domáce hospodárstvo vedela už od roku 2011.

V apríli 2011 si ministerstvo nechalo vypracovať správu, v ktorej súkromná spoločnosť M.S. Concord predpovedá stratu 10-15 tisíc pracovných miest. Zatvorenie obchodov a následné prepúšťanie by len na sociálnych dávkach pre nezamestnaných ročne zhltlo vyše 8 miliónov eur.

Domáci produkt by mohol klesnúť o 165 miliónov eur. Prvý kabinet Viktora Orbána preto tento návrh koaličných kresťanských demokratov KDNP odmietol.

Zo zákona sú v nedeľu obchody zatvorené aj Rakúsku či v Nemecku. Hospodárska situácia sa v Maďarsku za štyri roky veľmi nezmenila. Orbán však nedávno v rádiu povedal, že ekonomika je už na prijatie podobných zákonov dostatočne silná.

Predpoveď z roku 2011 zverejnilo ministerstvo až po naliehaní spravodajského portálu Portfolio.hu. Ukázalo sa, že aj v minulosti aj dnes sa proti zákazu nedeľného predaja vyjadruje väčšina verejnosti. Z marcového prieskumu verejnej mienky agentúry Ipsos vyplýva, že v nedeľu nakupuje asi 22 % respondentov. Skôr negatívne preto novú legislatívu hodnotia asi 2/3 opýtaných.

Predseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) József Tóbiás vyhlásil, že jeho strana by po návrate do vlády v roku 2018 voľné nedele opäť zrušila.

Zahraničné obchodné reťazce ako Auchan, Tesco či Aldi upozorňujú na sériu zákonov, ktoré im komplikujú prevádzku.

„Medzinárodné obchodné reťazce so zahraničnými majiteľmi úmyselne vyháňajú z krajiny,“ tvrdí generálny tajomník Národného zväzu podnikateľov a zamestnávateľov Ferenc Dávid. Podľa neho nie je náhoda, že sa o nových zákonoch hovorí ako o Lex Spar či Lex Metro.

Iná legislatíva z konca minulého roku stanovuje, že Maďarsko budú musieť po roku 2018 opustiť predajcovia, ktorých pobočky napriek vysokému obratu celej spoločnosti nevytvárajú zisk.