Supermarkety majú nevyužité potraviny darovať, vyzýva EP

(zdroj: jbloom/Flickr)

V uznesení týkajúcom sa obehového hospodárstva europoslanci „vyzývajú Európsku komisiu, aby v členských štátoch podporila schémy, ktoré by umožnili maloobchodu s potravinami distribuovať nepredané výrobky charitatívnym organizáciám“.

„Je to prvý krok v boji s potravinovým odpadom v Európe,“ povedala predkladateľka pozmeňujúceho návrhu Angélique Delahayeová (EĽS).

Únia každoročne vyprodukuje 100 miliónov ton potravinového odpadu. V tejto oblasti si stanovila viacero ambicióznych cieľov. Tým hlavným je záväzok z roku 2014 – do roku 2025 by mala EÚ vyprodukovať o 30 % menej odpadu z potravín. [EurActiv.sk, 12. 1. 2015]

Parlamentný apel čerpá inšpiráciu z francúzskeho zákona o darovaní potravín charite, ktorý po rokoch snáh presadil poradca miestnej samosprávy  Arash Derambarsh. [EurActiv.sk, 25. 5. 2015]

Veľké reťazce by mali mať povinnosť darovať nepredané potraviny charitám alebo farmám ako krmivo pre zvieratá či do kompostu, namiesto toho, aby ich ničili a vyhadzovali.

„Ešte stále musíme presvedčiť tých, ktorí sú nepoddajní. Ďalším krokom je presvedčiť Európsku komisiu, (jej predsedu) Jeana-Clauda Junckera a hlavy štátov v Európskej únii, povedal Derambarsh.

Dúfa, že sa legislatíva podobná tej francúzskej presadí na celoeurópskej úrovni: „Vidíme, že ľudia v Grécku v dôsledku krízy hladujú, problémy sú v Portugalsku, Španielsku, Taliansku. Nemôžeme takto pokračovať.“

Na Slovensku sa od začiatku tohto roka zaviedlo daňové zvýhodnenie pre obchodníkov, ktorí darujú nepredané zásoby. Obstarávaciu cenu tovaru po uplynutí trvanlivosti si môžu obchody zahrnúť do daňových výdavkov ak uzavrú zmluvu s Potravinovou bankou Slovenska o darovaní potravín.