Babička, eurofondy sa neroznášajú po domoch!

Foto: mmisso.deviantart.com

Krátka správa

Eurofondy sú akýmsi magickým pojmom, ktorému veľa ľudí dodnes presne nerozumie. Okrem iného to dokazuje tiež fakt, že sa stávajú zámienkou už aj pre podvodníkov.

V minulých rokoch registrovali vidiecke obce podvodného „projektového manažéra“, ktorý presvedčil viacerých starostov na východnom Slovensku, že im pripraví úspešné projekty pre rozvoj vidieka. „Podnikateľ“ vyzbieral v okrese niekoľkotisícovú zálohu u viacerých richtárov a už ho nebolo.

Za pojem “eurofondy” sa skrývajú aj iní “experti” nemysliaci na nič iné, ako podvodne vylákať od starších občanov ich úspory. Príkladom môže byť 83-ročná dôverčivá starenka, ktorej nahovorili, že jej nesú peniaze z eurofondov. Pod touto zámienkou sa dostali do jej bytu a obrali ju o životné úspory, informuje denník SME. 

Podľa Marty Bujňákovej z Prezídia Policajného zboru sa však obeťami podvodov stávajú všetky vekové kategórie. Nie je to teda len výsada starších spoluobčanov. Zaujímavosťou ale je, že sú to práve seniori, ktorí sú veľmi opatrní a neustále sa obávajú fyzického útoku a vykradnutia. Pomenej však pociťujú strach z podvodu. Obeťami sa stávajú najmä osamelí ľudia. Páchatelia sa vydávajú za pracovníkov rôznych inštitúcií, počnúc plynárňami a končiac dokonca charitou. Ale ako sme boli svedkami na Slovensku, podvodníci už neponúkajú len podomový predaj tovarov alebo finančných služieb poisťovní, po novom “rozdávajú” aj peniaze z eurofondov.

A preto rada na záver: Ak vaši starší príbuzní počujú v elektronickom vrátniku, či za dverami: „Som z obecného úradu, nesiem peniaze z eurofondov…“, tak im vysvetlite, že peniaze z eurofondov sa neroznášajú od dverí ku dverám. Môžu ich získať len právnické osoby a to tiež len za presne stanovených podmienok v presne stanovenej procedúre.

Diskutujte: Sú eurofondy “pre každého”?