Bratislavský kraj dostal rekordnú pokutu

gymnázium na Grösslingovej ulici v Bratislave

Predmetom pokuty sú zmluvy a dodatky ohľadom opravy školy, ktoré opravu školy navýšili o 16 miliónov eur. Pôvodne mala pritom stáť sedem miliónov eur. Po nástupe Pavla Freša do funkcie župana sa tieto náklady podarilo zredukovať o takmer tri milióny eur.

Na udelenie pokuty zo strany Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Frešo reagoval slovami: „Konanie predchádzajúceho vedenia naozaj nechápem. Neviem si predstaviť, aké boli okolnosti, ktoré viedli predošlé vedenie nominantov Smeru-SD, aby podpísali dodatky za 16 miliónov eur.“ Dodal, že kraj už podal kvalifikovaný rozklad a dúfa, že ÚVO pokutu zníži. Jej súčasná výška by sa podľa Freša premietla do rozpočtu kraja, ohrozila by fungovanie sociálnych zariadení, škôl v pôsobnosti kraja a nepriaznivo ovplyvnila jeho obyvateľov.

Vladimír Bajan, ktorý v súčasnosti pôsobí ako starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka a zároveň plní funkciu podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), v reakcii pre internetový portál aktualne.sk uviedol: "Súčasné vedenie kraja v projekte pokračovalo, platilo faktúry a župan prestrihol pompézne pásku, tým vlastne potvrdzoval správnosť stanoveného postupu. Prečo teda o tom médiá informuje práve teraz, keď ešte nie je rozhodnuté o podanom rozklade.“ Dodal, že kraj o pokute vie mesiac.Bajan už v minulosti čelil viacerým obvineniam z predražovania zákaziek.