Bratislavský kraj je tretím najbohatším regiónom EÚ

regiony

zdroj: Európska komisia

Európska komisia včera zverejnila hodnotenie všetkých 263 regiónov EÚ. Takzvaný index regionálnej konkurencieschopnosti meria a porovnáva základné ukazovatele ako HDP na obyvateľa, zdravie, vzdelanie, ako aj podnikateľské prostredie, digitálnu infraštruktúru či inovácie.

Exekutíva ho vydala po tretí raz (po rokoch 20102013).

Dominujú britské regióny

Novinkou tento rok je interaktívny webový nástroj, ktorý umožňuje jednoduchšiu analýzu a porovnanie jednotlivých regiónov.

RCI 2016

Na prvom mieste s plným skóre 100 sa umiestnil Londýn, ktorý po prvýkrát zosadil z najvyššej priečky holandský Utrecht. Ten je podľa najnovšieho indexu na delenom druhom mieste s britským zoskupením regiónov Berkshire, Buckinghamshire a Oxfordshire.

V prvej desiatke regiónov s najvyšším indexom sú až štyri oblasti Veľkej Británie, ktoré dopĺňa švédsky Štokholm, dánsky Hovedstaden, Luxemburg, Île de France a Bavorsko.

Slovensko: Bohatá Bratislava, zvyšok zaostáva

Slovensko štúdia rozdeľuje na 4 oblasti: bratislavský, západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský región.

Najvyššie sa umiestnil bratislavský kraj, ktorý je podľa indexu konkurencieschopnosti na 96. priečke (z 263). V ukazovateli HDP na obyvateľa je však už na 3. mieste (v roku 2013 bol 6.). Vyššie je len nemecký Hamburg a Luxemburg.

Zvyšné regióny Slovenska výrazne zaostávajú. Západné Slovensko je na 196. mieste (ako na základe indexu konkurencieschopnosti tak aj HDP na obyvateľa), stredné Slovensko je 211. (index) a 226. (HDP) a východné Slovensko až na 225. (index) a 241. (HDP) mieste.

Región východného Slovenska však po prvý raz nedostal najnižšiu známku štádia rozvoja. Rovnako ako západné a stredné Slovensko je na úrovni 2/5. Bratislavský kraj získal v tomto ukazovateli najvyššiu známku 5/5.

Regionálna (ne)vyrovnanosť

Celkovo sú výsledky podobné tým z roku 2013. Opäť je vidno jasný náskok v konkurencieschopnosti hlavných miest a metropol.

Najväčší rozdiel medzi regiónmi v rámci krajiny zaznamenalo Rumunsko, Grécko a Bulharsko. Slovensko je štvrté. Najrovnomernejšie rozvinuté a konkurencieschopné regióny sú v Rakúsku, Nemecku a Fínsku.