EÚ: Grécko by malo viac využívať eurofondy

zdroj: flickr, autor: photographerglen

Grécko totiž doposiaľ využilo len 15 percent z celkovej sumy 22 miliárd eur, ktoré krajina dostala na rozvoj infraštruktúry a regionálneho rozvoja na roky 2007 až 2013. Radí sa tam medzi najslabších užívateľov eurofondov. Problémom je aj skutočnosť, že hoci väčšinovú časť z projektov hradí Únia, určité percento poskytuje úspešným žiadateľom aj štát z vlastného rozpočtu, čo je- napríklad v prípade Grécka- problém.

„Štrukturálne fondy môžu Grécku pomôcť, ale dovoľte mi zdôrazniť, že teraz ste na rade vy, aby ste tieto fondy skutočne využili,“ uviedol eurokomisár pre regióny Johannes Hahn. Dodal tiež, že urýchliť by sa mali najmä investície do veľkých infraštruktúrnych a environmentálnych projektov. Grécky minister pre rozvoj Mihalis Chrysohoidis na rovnakej tlačovej konferencii uviedol, že Grécko chce dosiahnuť do konca roku mieru čerpania 18 percent a do konca roku 2011 už 35 percent.

Grécka ekonomika je v recesii už od roku 2009 a tento rok sa v krajine predpokladá pokles HDP o 4,2 percenta a na budúci rok sa prognozuje pokles o ďalšie tri percentá. V snahe pomôcť Grécku vrátiť sa späť na cestu rastu vláda už pred pár dňami predstavila návrh zákona, ktorý firmám ponúka úľavy na daniach, pôžičky s nízkym úročením a dotácie v prípade investovania do nových projektov.