Eurokomisár pre regióny navštívi postihnuté oblasti EÚ

Po tom, čo portugalský ostrov Madeira zasiahli prudké záplavy, ktoré vyústili v zosuvy pôdy a zabili viac ako štyridsať ľudí, sa aj francúzske atlantické pobrežie stalo obeťou prírodných živlov. Tamojšie regióny hlásia kvôli vyčíňaniu hurikánu Xynthia viac ako päťdesiat obetí.

Francúzsky minister pre záležitosti EÚ Pierre Lellouche dorazil včera ráno (1.marca) na osobné stretnutie s eurokomisárom pre regióny Johannesom Hahnom. Predmetom rozhovorov bola žiadosť o pôžičku z európskeho Fondu solidarity pre postihnuté francúzske regióny.

Po stretnutí Lellouche novinárom povedal, že Hahn je tejto myšlienke priaznivo naklonený a rakúsky komisár zároveň prisľúbil, že postihnuté regióny spolu s Lellouchom osobne navštívi.

„Táto pomoc bude cenná,“ vysvetlil Lellouche a dodal, že to francúzskym pobrežným oblastiam vyšle správny odkaz, a to „ako politický, tak i psychologický“.

Pomôžu Madeire existujúce fondy EÚ?

Hahn zároveň tento týždeň pocestuje na Madeiru, kde na vlastné oči uvidí škody spôsobené vyčíňaním počasia a bude diskutovať o možnej pomoci zo strany EÚ.

Madeira už v súčasnosti skúma možnosti presmerovania existujúcich fondov EÚ do najviac postihnutých oblastí. Ostrov už totiž ako odľahlá oblasť EÚ dostáva prostriedky, ktoré väčšinou smerujú na infraštruktúrne projekty. Preto by podľa niektorých bolo možné tieto financie využiť na nové vybudovanie mostov, ciest a vodných systémov v postihnutých oblastiach.

Podľa podmienok Komisie sa Portugalsko môže uchádzať o prostriedky z Fondu solidarity EÚ iba v prípade, že škody na Madeire presiahnu čiastku 958 miliónov eur. Podľa portugalských úradov sa tak stane.

V špeciálnych prípadoch sa však môže fond použiť aj v prípade, že sa tento strop nepodarilo splniť. V tom prípade majú dotknuté oblasti desať týždňov na podanie žiadosti, no ako Lellouche rýchlo podotkol, fond sa nemôže použiť na obnovu súkromného majetku.

Pozície

„Od Európy sa očakáva, že príde na pomoc krajinám, ktoré tento víkend zasiahli silné dažde a ktoré musia dať Európskej komisii priamo na vedomie, čo potrebujú na to, aby sa z tohto nešťastia spamätali, aby bola európska solidarita tak účinná ako to len pôjde,“ povedal francúzsky člen Parlamentu Joseph Daul.

„Ak sa Európskej únii podarilo byť efektívnou na Haiti, a ak sa jej to podarí, a to som si istý, aj v Čile tak je jej povinnosťou, aby pomohla aj v prípade Európanov, ktorých zasiahli také silné dažde,“ dodal.