Farmári na protest zablokovali traktormi centrum Bruselu

zdroj TASR

Približne 2500 farmárov z Belgicka, Nemecka, Holandska, Poľska, Španielska, Dánska a Írska sa stretli v Bruseli, aby pomocou zhruba 800 traktorov zablokovali prístupové cesty do centra mesta. Polícia musela pre demonštráciu uzavrieť tiež štyri cestné tunely vedúce do mestského centra.

Podľa belgických médií farmári rozliali hadicami asi 15 000 litrov mlieka na budovu Európskeho parlamentu a na policajný kordón okolo nej.

Demonštranti tiež hádzali na policajtov vajíčka a pálili balíky slamy. Policajti ich nakoniec museli rozohnať obuškami a slzotvorným plynom.

Súčasná priemerná nákupná cena mlieka v Európe dosahuje približne 30 eurocentov za liter. Farmári pritom tvrdia, že potrebujú minimálne 40 centov, aby pokryli svoje výrobné náklady. Podľa Európskej mliečnej rady (EMB) to vyvoláva masový odliv malých farmárov zo sektora.

Cieľom protestov je vyzvať politikov, aby sa správali zodpovedne a rozhodli o efektívnejších pravidlách na trhu.

„Skutočnosť, že na demonštráciu prišlo také množstvo kolegov z celej Európy poukazuje na to, aká dôležité je pre nich budúcnosť poľnohospodárstva na vidieku,“  povedal predseda EMB Romuald Schaber a dodal : „Túto budúcnosť vie zabezpečiť len flexibilný manažment na strane ponuky prostredníctvom  Európskej monitorovacej agentúry.“

Úsilie európskych producentov o zvýšenie nákupných cien surového kravského mlieka podporila aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

Európske inštitúcie reagovali súčasnými kvótami na nadprodukciu mlieka, ktorá deformovala trh. EMB tvrdenie o nadprodukcii odmieta.

Európska únia je dnes najväčším producentom mlieka. 40 % rozpočtu EÚ ide na dotácie alebo inú formu podpory pre farmárov. Podpora sa týka aj mliekarenstva.

Protesty budú prebiehať aj dnes, aj keď by už mali byť pokojnejšie. Celá táto demonštrácia sa koná tesne pred dvojdňovým zasadnutím európskych ministrov poľnohospodárstva, ktoré sa začne v stredu.

(EurActiv/TASR)