Fico možno siahne na právomoci Kotlebu týkajúce sa eurofondov

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Predseda vlády Robert Fico nevylúčil, že predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Mariánovi Kotlebovi odoberie rozhodovacie právomoci o eurofondoch. Tie by malo získať mesto Banská Bystrica, vyhlásil premiér po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Banskej Bystrici.

Dôvodom je podľa Fica to, že Kotleba je v oblasti eurofondov absolútne nečinný, píše portál denníka Sme. Premiér tvrdí, že pre Kotlebovu nečinnosť prišiel kraj o niekoľko miliónov eur, ktoré mohli byť využité na opravu ciest či domov pre hendikepované deti

Podľa predsedu vlády navyše hrozí, že kraj príde o ďalšie peniaze. Minister pôdohospodárstva ho upozornil na to, že by to mohlo byť až 700-tisíc eur z 800-tisíc eur, ktoré mohol kraj dostať.

Podľa premiéra sa tak Banskobystrický samosprávny kraj stáva znevýhodnený v porovnaní s inými samosprávnymi krajmi na Slovensku.

„Nevylučujem preto, že zoberieme rozhodovacie právomoci o eurofondoch vyššiemu územnému celku a prisúdime ich mestu Banská Bystrica ako krajskému mestu. Musíme to urobiť po veľmi vážnom zvážení, pretože je to bezprecedentný krok, ktorý môže vyvolať veľké napätie. Ale nevidíme dôvod, prečo by mali ľudia v Banskej Bystrici a v tomto kraji trpieť preto, že bol niekto zvolený ako experiment za banskobystrického župana," povedal Fico.

Fico neskôr pripomenul, že v legislatíve problém nevidí, „dokonca sa zdá, že by mohla stačiť aj malá zmena v jednom z uznesení vlády“.

Neadekvátny útok, tvrdí Kotlebov hovorca

Podľa Kotlebovho hovorcu Vladimíra Gürtlera je vyhlásenie premiéra neadekvátny útok na legitímne zvoleného predstaviteľa banskobystrickej samosprávy a je v rozpore so zákonmi a ústavou. Na premiérovu kritiku reagoval vo videu zverejnenom na videoserveri YouTube.

Gürtler sa domnieva, že premiér zrejme vychádzal z informácií poslancov kraja za koalíciu Smer-SD a KDH a informácií od ministrov. „Žiaľ, tieto informácie sú nepravdivé a preto aj závery pána premiéra sú nesprávne,“ povedal Gürtler.

Vysvetlil, že spomenutých 800-tisíc eur stratil kraj ešte za predošlého župana Vladimíra Maňku. Podľa Gürtlera bol Kotleba v prípade domova pre hendikepované deti pripravený podpísať zmluvu a využiť eurofondy, no Kotlebu zablokovali krajskí poslanci Smeru-SD a KDH, ktorí nevyčlenili prostriedky na spolufinancovanie. „Ak by Kotleba podpísal takúto zmluvu, porušil by zákon, pretože poslanci postupovali tak, že tieto financie nevyčlenili v zmysle zákona,“ povedal hovorca kraja.

S prípadným odoberaním kompetencií Kotlebovi nesúhlasí ani bratislavský župan Pavol Frešo, a to aj napriek tomu, že Kotleba „nie je jeho krvná skupina“. Podľa Freša nemôže byť dôvodom na odoberanie kompetencií krajov nízke čerpanie ale ani slabá angažovanosť v získavaní eurofondov.

„Pán Kotleba nie je moja krvná skupina, ale iniciatívy, v ktorých si vláda bude selektovať akému kraju a čo odoberie, narušujú princípy o nezávislom postavení regionálnej samosprávy zakotvenej v Európskej charte miestnej samosprávy, ku ktorej sa Slovensko zaviazalo,“ povedal Frešo.