Fico rokoval s Junckerom o eurofondoch

Zdroj: European Council

Účelom minulotýždňového štvrtkového stretnutia predsedu Európskej komisie Jeana-Claude Junckera s predstaviteľmi Bulharska, Česka, Rumunska a Slovenska bolo podľa slovenského premiéra Roberta Fica získať od Komisie záväzok, že Slovensku včas vyplatí všetky peniaze za vyčerpané projekty.

Hlavnou snahou štvorice lídrov bolo dočerpať maximálne množstvo finančných zdrojov EÚ ešte z predošlého programového obdobia 2007 – 2013.

„Slovensko Komisii včas zasiela všetky faktúry a tie by mali byť preplatené načas,“ povedal Fico. „V opačnom prípade musia ísť na to peniaze zo štátneho rozpočtu,“ tvrdí premiér. Dodal, že predseda Komisie ho ubezpečil, že Komisia bude tieto prostriedky vyplácať podľa toho, ako budú prichádzať príspevky od ostatných členských štátov do rozpočtu EÚ.

Fico pripomenul, že druhou témou, o ktorej štvorica politikov hovorila s Junckerom, boli ďalšie nástroje flexibility, čiže spôsob ako čo najefektívnejšie využívať zdroje EÚ na boj proti nezamestnanosti a podporu hospodárskeho rastu. Uviedol, že Junckerovi predložil určité návrhy, ktoré boli akceptované a mali by sa na Slovensku prejaviť už v najbližších mesiacoch v podobe znižovania miery nezamestnanosti.

Slabé čerpanie eurofondov

Pre slabé čerpanie eurofondov v minulom programovom období (2007 – 2013) muselo Slovensko už v minulosti požiadať o predĺženie čerpania pre časť ich alokácie. Dočerpať peniaze z predchádzajúceho programového obdobia je potrebné podľa všeobecných pravidiel do 31. decembra 2015.   

Podľa januárovej správy o čerpaní eurofondov Slovensko preinvestovalo ku koncu minulého roka (2014) len 63,24 % z celkovej sumy 11,62 miliardy eur. Národný kontrolný úrad vo svojej marcovej správe konštatoval, že Slovensko je v čerpaní eurofondov tretie najhoršie v rámci EÚ. Ako jeden z hlavných dôvodov NKÚ uviedol vysokú fluktuáciu pracovníkov, ktorí majú eurofondy na starosti, spôsobenú politickým cyklom. 

Pre slabé čerpanie eurofondov Európska komisia Slovensku ponúka program kolegiálnej výmeny skúseností. Brusel by mal na Slovensko vyslať expertov na problémové oblasti pri čerpaní eurofondov, ku ktorým patrí napríklad verejné obstarávanie.

Slovensko tento rok nabieha na čerpanie peňazí z programového obdobia 2014 – 2020, v ktorom má k dispozícii vyše štrnásť miliárd eur v šiestich hlavných operačných programoch.